banner39

'Çikolatalarınızı saklayın, biz kurbağa yeriz'

11 milyar dolara ihtiyaç duyulan Myanmar'da 150 milyon dolar yardım cuntayı kızdırdı

Arşiv 30.05.2008, 09:42 30.05.2008, 12:47
'Çikolatalarınızı saklayın, biz kurbağa yeriz'

Myanmar'ı vuran Nergis kasırgasının yaralarını sarmak için 11 milyar dolar gerekirken uluslararası toplumun 150 milyon dolar yardım sözü vermesi askeri cuntayı kızdırdı.

Cunta yönetiminin resmi yayın organı New Light of Myanmar'daki haberde, Myanmar halkının uluslararası toplumun "çikolatalarına ihtiyacı olmadığı, felaketzedelerin kurbağa yiyerek de hayatta kalmayı başaracağı" ifadesi kullanıldı.

Yeniden imar için 11 milyar dolar gibi bir para gerekirken, bağışçıların sadece 150 milyon dolarlık taahhütte bulunduğu vurgulanan haberde, "Myanmar halkı böyle doğal afetlerden sonra uluslararası yardım olmadan da yeniden ayağa kalkmaya muktedirdir" denildi.

Haberde, "Felakete uğrayan bölgelerdeki halk kolayca balık bulabilir, ayrıca Muson başlangıcında olduğumuz şu günlerde yenebilecek türden tombul kurbağalardan bol bol mevcut" ifadesine de yer verildi.

Haberde, kasırgadan en çok etkilenen İrravadi Deltası sakinlerinin "uluslararası toplumun çikolatalarını alamasalar da" kendi kendilerine hayatta kalmayı başarabilecekleri" de belirtildi.

BİLANÇO : 133 BİN 600 ÖLÜ

Nergis kasırgası ardında, en az 133 bin 600 ölü ve kayıp ile 2.4 milyon civarında evsiz bırakmıştı. Dünya Bankası, 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Myanmar'a para yardımı yapamayacağını duyurmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?