banner39

Çin ABD ile zirvede umut dağıttı, söz vermedi

Pekin'deki ekonomi ve strateji zirvesinden kur politikasında reform sözü çıktı, ABD İran konusunda umduğunu bulamadı

Arşiv 26.05.2010, 11:22 26.05.2010, 11:22
Çin ABD ile zirvede umut dağıttı, söz vermedi
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin ile ABD'nin ekonomi ve dış politikadaki en kilit isimlerini Pekin'de buluşturan ve iki gün süren Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalog zirvesi, tarafların olumlu ve umut vadeden cümleler kurduğu ancak somut kararların dile getirilmediği açıklamalarla sona erdi.

Açılış konuşmasında Çin lideri Hu'nun, 'ulusal para birimi yuanın döviz kuru mekanizmasının kademeli ve kontrollü olarak bağımsız karar alma prensibi doğrultusunda oluşturulacağını' ifadesi ve kur politikasında reform sözü ABD'nin elindeki en somut açıklama olarak görülüyor.

Çin'in uluslararası finans konularından sorumlu Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ile dış politikanın kilit ismi Devlet Bakanı Dai Bingguo'nun evsahipliği yaptığı zirveye, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Hazine Bakanı Timothy Geithner, beraberlerindeki geniş heyetler ile katıldı.

Görüşmelerde Amerika'nın gündemindeki en önemli konu Çin’in para biriminin reformdan geçirilmesi ve ticari ilişkilerdi.

Obama yönetimi Çin’den para birimi Yuan’ın değerini yeniden ayarlamasını istiyor. Çin ise 2008 yılından bu yana dolara endeksli sabit kur politikası uyguluyor.

Kongre üyeleri ve Amerikan iş çevreleri, Çin’i Yuan’ı kasıtlı olarak zayıf tutarak, ihraç ürünlerinin fiyatını düşürmek ve iki ülke arasındaki ticaret dengesini kendi lehine çekmekle suçluyor.

Amerika-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalogu adı verilen görüşmelerin dünkü ilk toplantısında konuşan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, kur reformu uygulama sözü verdi, ancak bunun kontrollü ve aşamalı olacağını söyledi. Öte yandan Amerika, Çin’den parasının değerini dolar karşısında yükseltme konusunda bir resmi taahhüt alamadı.

Çin, halen hazine tahvili alarak Amerikan hükümetinin borcunun büyük bölümünü üstlendiği için Washington’dan elindeki tahvillerin değerini düşürecek mali politikalar izlemekten kaçınmasını istiyor.

AVRUPA KRİZİ İÇİN FARKLI MESAJLAR

Dünya ekonomisinin bir numarası ABD ile 3 numarası Çin’in ekonomi yönetiminin kurmaylarını buluşturan zirveden AB'deki borç krizine yönelik ise farklı mesajlar geldi.
Yunanistan’ın başı çektiği borç krizine ABD tarafı iyimser bir yaklaşım sergileyerek, Avrupa krizinin dünya ekonomisinin büyüme performansına etkisinini sınırlı olacağını belirtti.

Çin ise, daha kötümser bir yaklaşımla, Avrupa’daki talep daralmasının kendileri için ihracat daralmasına neden olacağı ve bu yüzden de dünya coğrafyasındaki farklı bölgelerin bu krizden etkileneceği görüşünü dile getirildi.

Çin Maliye Bakanı Xie Xuren "Şu anda Avrupa’daki şiddetli borç krizi global ekonominin istikrarı yakalaması konusundaki riskleri artırmış durumda" ifadesini kullandı.
Çin Ticaret Bakanı Chen Deming ise, Çin'in ihracatına karşı alınan önlemlerin ve uygulanan kontrolün ortadan kaldırılması ve yüksek teknoloji ürünlerinin Çin'e ihraç edilmesi konusunun ele alındığını kaydetti, ABD'nin Çin'e karşı "ayrımcı" politikalardan vazgeçerek, özel ihracat kontrol uygulamalarını kaldırmasını beklediklerini söyledi.

İRAN KONUSUNDA YORUM YOK

Zirvede İran ve Kuzey Kore'ye karşı ülkesiyle birlikte çalışması için Çin'e çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton'a Pekin'den cevap gelmedi. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Başbakan Yardımcısı Wang Kişan ve Devlet Müşaviri Dai Bingguo özellikle Kuzey Kore ve İran meselelerine değinmezken, Devlet Müşaviri Dai, Çin'in çatışmayı kışkırtacak herhangi bir girişimi destekleyemeyeceğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao da, konuşmasında ABD ve ülkesinin, "bölgedeki sorunlu yerlerin idaresi" ve "dünyada barış ve güvenliğin muhafazası" konusunda ortak sorumlulukları bulunduğunu kaydetti.

Çin, öteden beri İran ve Kuzey Kore'nin nükleer sorununun görüşmeler ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini savunmuş ve İran'ın nükleer takasının Ankara'da yapılması anlaşmasını desteklediğini bildirmişti.

Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu, iki ülke liderlerinin Nisan 2009'da yaptıkları ortak çağrıyla oluşturuldu ve ilk toplantı, Washington'da geçen Temmuz ayında yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?