banner39

Çin basınında AB-Türkiye krizi yorumu

Çin basını Abdullah Gül'ün Financial Times'a yaptığı açıklamaları "Gül Avrupalı eleştirmenlerine sert çıktı" başlığıyla yorumladı

Arşiv 09.04.2009, 11:37 09.04.2009, 11:37
Çin basınında AB-Türkiye krizi yorumu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gül'ün "Avrupa'nın Türk dış politikasına yönelik eleştirilerinin tehlikeli olduğu ve bunun Batı'nın güvenliğine yönelik bazı tehditlerin göğüslenmesinde işbirliğini engelleyebileceği" sözlerine yer verilen yorumda, Cumhurbaşkanı'nın röportaj sırasında çevirmeninin sözünü keserek 'Bu çok tehlikeli ve bizi rahatsız ediyor' cümlelerini İngilizce söylemesi konuya verdiği önem olarak değerlendirildi.

Röportaj sırasında Gül, Avrupa'nın Türkiye'nin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in, NATO Genel Sekreterliği'ne itirazına yönelik tepkisinin kendilerini kaygılandırdığını söylemiş, şantaj iddialarını reddetmişti. "Biz kimseye şantaj yapmadık, mantıksız bir istekte de bulunmadık. Avrupa kültüründe olduğu gibi uzlaşmacı davrandık. 1952'den bu yana Türkiye NATO'nun en aktif üyesi ve ittifaka en fazla katkıda bulunan ülkelerden biri. Soğuk savaş zamanında Türkiye Avrupa'nın savunması için kendi kaynaklarını kullandı. Bunun takdir edilmesini istiyoruz" ifadelerine yer verilen yorumda, Türkiye'nin Rasmussen'in NATO başkanlığına karşı çıkarak bir çok müttefikini rahatsız ettiği belirtildi.

Obama'nın İslam dünyasına mesaj vermek için Türkiye'yi seçmesiyle bütün gözlerin ülkeye çevrildiğine dikkat çekilen haberde, Avrupa Birliği ile ilişkilerde ise görüntünün pek parlak olmadığı savunuldu. AB'nin genişlemeden sorumlu bakanı Olli Rehn ve Fransız dışişleri bakanı Bernard Kouchner'in Türkiye'nin tavrını eleştirdiği hatırlatılan haberde, Obama'nın Türkiye'nin üyeliğini destekleyen açıklamasının Almanya ve Fransa'da yarattığı olumsuz havaya da dikkat çekildi.

Bu ülkelerdeki merkez sağ partilerin, seçimler öncesinde oylarını artırmak için Türkiye'nin Avrupa'daki yeri tartışmasına yeniden girdilklerine ve "imtiyazlı ortaklık" konusunun yeniden gündeme getirildiğine de vurgu yapıldı.

Çin'in röportaj yorumunda Türkiye'nin Afganistan'daki askeri varlığını güçlendirmeye istekli olabilecek az sayıdaki ülkelerden biri olduğuna da dikkat çekildi ancak Türk cumhurbaşkanının askeri gücü kesin bir dille reddettiği de hatırlatıldı.

Gül'ün NATO'nun Avrupa Birliği'yle güvenlik anlaşmaları imzalamasını engellemekten vazgeçecekleri yolunda yumuşama işareti göstermediği belirtilen haberde, bu tutumun Kıbrıs sorununun bir ürünü olduğu ve Afganistan seçimlerine yardımı zorlaştıracak bir sürtüşmeye neden olacağı yorumu yapıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?