banner39

Çin, Batı medyası ve ABD'ye küstü

Tibet olaylarının Batı medyasınca çarpıtıldığını savunan Çin, ABD'nin Tibet'in sürgündeki lideri ile görüşmesine de sert tepki gösterdi.

Arşiv 22.03.2008, 09:14 22.03.2008, 10:59
Çin, Batı medyası ve ABD'ye küstü


Pekin yönetimine karşı ayaklanmanın olduğu Tibet'teki olaylarda 18 sivil ile 1 polisin öldüğünü açıklayan Çin, Batı medyasının olayları 'çarpıtarak' verdiğini savundu.

Resmi Xinhua ajansının haberinde, olaylarda 23'ü ağır olmak üzere 241 polisin yaralandığı kaydedildi.

Aralarında 58'i ağır olmak üzere 382 sivilin de yaralandığı olaylarda göstericilerin 7 okul, 5 hastane, ve 120 evi ateşe verdiği, 84 aracın yakıldığı, 908 dükkanın ise yağmalandığı açıklandı.

183 kişinin gözaltına alındığı olaylarda oluşan maddi hasarın ise 244 milyon yuan (yaklaşık 34.59 milyon dolar) olduğu ifade edildi.

Tibet'in merkezi Lhasa'daki Kamu Güvenliği Bürosu'nun, olaylara karışan 'en çok aranan' 21 suçlunun bulunması için şüphelilerin resimlerini Yahoo ve Sina gibi büyük internet sitelerine verdiği bildirildi.

PEKİN: 100'DEN FAZLA ÜLKE ÇİN'İ DESTEKLİYOR

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Çin'in Tibet'teki gösteriler karşısında aldığı tavırların 100'den fazla ülke tarafından desteklendiğini bildirdi.

Qin, Kuzey Kore, Moğolistan, Vietnam, Hindistan, Moritanya, Fildişi Kıyısı ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Suriye, Pakistan gibi ülkelerin, "Çin'in ulusal egemenliği, toprak bütünlüğü ve Tibet'teki istikrarı korumak için yaptığı eylemleri desteklediği, şiddet ve suçu gerçekleştirenlerin kınandığı'' yönünde açıklama yaptığını kaydetti.

Açıklamada, bu desteğin, uluslararası toplumun Çin'in yanında olduğunu gösterdiği aktarıldı.

ABD'YE TEPKİ

Sözcü Qin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'yla Hindistan'ın Dharmsala bölgesinde görüşerek uluslararası kamuoyuna, Çin'in Tibet üzerindeki hakimiyetini ve bölgedeki hükümet karşıtı protestolara karşı tutumunu kınaması çağrısında bulunmasını sert dille eleştirdi.

Sözcü, "Çin, temel uluslararası ilişkiler prensibini ihlal eden Dalay Lama gurubunun her türlü ayrılıkçı girişimlerine cesaret ve destek verilmesine kararlılıkla karşıdır'' dedi.

-GÖSTERİLER KISA DA OLSA TELEVİZYONLARA YANSIMAYA BAŞLADI-

1989'da Pekin'de kanlı bastırılan Tiananmen demokrasi ayaklanmasının halen tabu olarak görüldüğü Çin'de, Tibet gösterileri ilk defa devletin kontrolündeki televizyonlarda kısa süreli de olsa yer almaya başladı.

Görüntülerde Pekin yönetimine karşı ayaklanan Tibetlilerin taş atması, dükkanlara saldırması, hastanelerdeki yaralılar, gösterilerin yanlış olduğunu anlatan röportajlar, uluslararası toplumun destek açıklamaları yer alıyor.

Polisin müdahalesi ise gösterilmiyor. CNN ve BBC gibi uluslar arası haber kanalları Tibet haberleri verdiği sırada ekran kararıyor.

-ÇİN: "YABANCI MEDYA ÇARPITIYOR"-

Olayların meydana geldiği bölgeye yabancı gazeteciler sokulmazken, Batı medyasının olayları yanlış ve çarpıtarak verdiği ileri sürüldü.

Devlet televizyonundaki haberlerde, bazı yabancı basının Tibet'teki olayları olduğu gibi verdiği söylenirken, başta İngiltere ve Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerdeki medya kuruluşlarının olayları ''tarafsızlık'' ilkesinden saptırarak verdiği vurgulandı.

-YOUTUBE'A ERİŞİM ENGELİ DEVAM EDİYOR-

14 Mart'ta patlak veren ayaklanmanın görüntülerinin internetin en büyük video paylaşım sitesi Youtube'a düşmesinin ardından bu siteye getirilen erişim engeli devam ediyor.

İnternet arama motorlarında Tibet'le ilgili her türlü videoya da erişilemezken, başka sitelerin üzerinden bu videolar tıklansa da açılmıyor. Söz konusu sitelere erişim engelinin ne zaman sona ereceği ise bilinmiyor.

-ÇİN ELÇİLİKLERİNE SALDIRI-

Dalay Lama'nın ayaklanmasının 49. yıldönümü dolayısıyla 10 Mart'ta başlayan gösterilerden Çin'in yabancı ülkelerdeki 17 büyükelçiliği ve konsolosluğu da nasibini aldı. Çin, söz konusu saldırıları yurt dışında faaliyet gösteren Tibet'in bağımsızlığı yandaşları tarafından yapıldığını açıkladı.

1959 yılında Çin yönetimine karşı isyanın yıl dönümünde barışçıl biçimde başlayan gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüştü. Resmi rakamlara göre ölü sayısının 19 olarak bildirildiği şiddet olayları çevre eyaletlere de yayılırken, sürgündeki Tibet hükümetine göre ölü sayısı 100'ü geçti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?