banner39

Çin bölgeye asker sevk ediyor

Çinghay eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğünde depremden sonra bölgeye asker sevki başladı.

Arşiv 14.04.2010, 09:50 14.04.2010, 10:54
Çin bölgeye asker sevk ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in kuzeybatısındaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğünde depremden sonra bölgeye asker sevk edilmeye başladı. İlk elde 700 askerin bölgeye vardığı, 1000 askerin de bölgeye ulaşmak üzere olduğu bildirildi. Şinhua haber ajansı bölgeye ayrıca 25 doktor ve 65 itfaiye görevlisinden oluşan bir ekip gönderildiğini duyurdu. Ayrıca komşu eyaletlerden de kurtarma ekipleri yola çıktı. Gansu eyaletin merkezi Lancou'dan aralarında yüksek rakımda çalışma kabiliyetine sahip uzmanların da bulunduğu askeri sağlık ekibi bölgeye gitti.

Silah Polis Birlikleri Merkezi, bölgede polise kurtarma çalışmalarına katılma, 2100 polise de çalışmalarda yer almak için hazır olma talimatı verdi.

Sivil İşler Bakanlığı yayımladığı basın açıklamasında, 5 bin çadır, 50 bin palto ve 50 yorgandan oluşan yardım malzemelerinin ilk partisinin bölgeye yollandığı ifade edildi.

Yetkililer, depremin merkezindeki Ciegu kasabasında bulunan evlerin yüzde 85'inden fazlasının yıkıldığını açıklamıştı.

Şu ana kadar bildirilen ölü sayısı 300 civarında. Yüşu Tibet Özerk İli Hükümeti Genel Sekreter Yardımcısı Huang Limin, yaralı sayısının da 8 bine çıktığını, ölü sayısının da artabileceğini belirtti.

 
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?