banner39

Çin dövizde rekor kırdı

Çin döviz rezervlerinin, 2006 yılında 247,3 milyar dolar artarak Aralık ayı sonu itibariyle 1,066 trilyon dolara ulaştıği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çin dövizde rekor kırdıMerkez Bankasından yapılan açıklamada, ülkenin döviz rezervlerinin geçen yılın ilk çeyreğinde 56,2, ikinci çeyreğinde 66 , üçüncü çeyreğinde 46,8, son çeyreğinde de 78,4 milyar dolar artış gösterdiği bildirildi.

Dünyanın en büyük döviz rezervlerine sahip Çin'in elindeki döviz stoku, Merkez Bankasının ulusal para yüenin değerini düşük tutmak amacıyla ödemeler dengesi fazlasını döviz alımına yöneltmesiyle son yıllarda daha da artmış bulunuyor.

Uzmanlar, Çin'in dış ticaretinde verdiği fazlaya paralel olarak döviz rezervlerinin artmasının doğal görüleceğini, ancak artış hızının dış ticaret fazlasının gerektirdiğinden daha büyük olduğunu vurguluyorlar.

Döviz rezervlerinin büyüklüğü, Çin hükümetini ihraç mallarının göreli fiyatını düşük tutarak rekabet gücünü artırmak amacıyla yüenin değerini yapay olarak düşük tutmakla suçlayan ABD önderliğindeki rakiplerinin iddialarına dayanak oluşturuyor.

Çin'in döviz rezervlerinin bileşimi “devlet sırrı” olarak gizli tutulsa da piyasalarda bu tutarın yaklaşık yüzde 70'inin ABD Doları cinsinden olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?