banner39

Çin, dünyanın en yüksek binasını yapacak

Çin'in en büyük yerleşim merkezlerinden olan Şanghay'da 580 metre yüksekliğinde 118 katlı dünyanın en yüksek binası yapılacak.

Arşiv 17.02.2008, 11:38 17.02.2008, 17:10
Çin, dünyanın en yüksek binasını yapacak


Son yıllarda her alanda elde ettiği başarılar ve 'enlerin ülkesi' olma yolunda adını sıkça duyuran Çin, şimdide dünyanın en yüksek binasını yapmaya hazırlanıyor.

Ülkenin doğusundaki finans merkezi olan ve Çin'de modernleşmenin yüzü olarak bilinen Şanghay'da 580 metre yüksekliğinde 118 katlı dünyanın en yüksek binası yapılacak.

Yapımına bu yıl başlanacak Şanghay Merkezi adlı bina, inşaatı devam eden ve dünyanın en uzun binası olacağı tahmin edilen 555 metrelik Dubai Kulesi'nden 25 metre daha yüksek olacak. Resmi Xinhua ajansının haberine göre yapı, daha önce dünyanın en yüksek binası olan Tayvan'daki 508 metre yüksekliğe sahip 'Taipei 101'den de 72 metre uzun olacak.

Bina planının geçen seneden beri şehir meclisinde tartışıldığı ve geçtiğimiz günlerde gerekli onayı aldığı belirtiliyor. Binanın, şehirde 20 bin 3 yüz metrekarelik alana sahip ve şu anda bir golf antrenman sahası olarak kullanılan bölgeye yapılacağı kaydedildi. Bu alan Pudong bölgesi üzerindeki meşhur Lujiazui caddesinde üzerinde boş olan 'son altın toprak parçası' olarak ifade ediliyor. Binanın yapılacağı bölgede 421 metre yükseklikteki Jin Mao Kulesi ile 492 metre yükseklikteki Şanghay Dünya Finans Merkezi gökdelenleri bulunuyor.

Yaklaşık 751 milyon dolar kayıtlı sermayesi olan projeyi Amerikan SOM şirketi hazırlayacak. Şu anda yapılmakta olan 'Dünya Finans Merkezi' ile plan açısından benzerlikler içerecek olan binanın alt katları alışveriş merkezi, orta katları ofis ve üst katları da otel olarak kullanılacak.

Yapılacak yeni bina aynı zamanda 2010 Dünya Expo'ya ev sahipliğini yapacak Şanghay şehrinin de yeni sembolü olmuş olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?