banner39

Çin gözünü hibride dikti

Çin şimdi de otomotivin geleceği olarak görülen hibrid teknolojisinde liderlik hedefliyor.

Arşiv 06.04.2009, 03:09 06.04.2009, 12:07
Çin gözünü hibride dikti


Ucuz işçilik nedeniyle üretimde rekor seviyelere ulan Çin şimdi de otomotivin geleceği olarak görülen hibrid teknolojisinde liderlik hedefliyor.

Dünyada fason üretim denince ilk akla gelen ülke olan Çin gözünü hibrid araç pazarına dikti.

Çin yönetiminin, gelecek 3 yıl içinde hibrid motorlu araç üretimi için kapsamlı bir plan yaptığı ve çevreci araç ve otobüs üretiminde dünya liderliği hedeflediği ifade edildi.

KRİZDEN FIRSAT YARATACAK

Çinli kaynaklara göre devlet yetkilileri, ABD'deki otomotiv üreticilerinin zor durumda olmasından fırsat yaratarak bu pazarda, yerli üreticilere büyük imkanlar tanıyarak liderliği ele kapacak.

General Motors'un (GM) Çin'deki devlet politikalarından sorumlu yetkilisi David Tulauskas," Çin, bu pazarda liderliği ele geçirmek için şimdiden çok iyi pozisyon aldı" dedi.

Çin, benzinli araç üretimi kapsamında ABD ve Japonya'dan sonra geliyor. Japonya, Toyota Prius ve Honda Insight ile hem benzinli, hem de hibrid motorlu araçlarda rüştünü ispat etmiş durumda.

İflasın eşiğine gelen, CEO'su değişen ve Obama yönetimi ile ek kredi yardımında bir türlü uzlaşamayan GM ise ilk çevreci modeli olacak olan Volt'u 2010'da piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Çin ise, bu boşluktan faydalanıp hızlı davranarak otomotivin geleceğine herkesten bir adım önce girmek ve bu konuda liderlik üstlenmek istiyor.

YENİ DÜZENLEMELER ŞART

Çin'in hibrid araç ve otobüs üretimi için, üretim yapılacak şehirlerde hava kirliliği ve nüfus, fabrika ve istihdam gibi konularda ciddi düzenlemeler yapması gerekiyor.

Çin'in petrolde orta doğu ve ABD'ye bağımlı olması bu projenin önünde her ne kadar iki büyük engel olarak görülse de ülkenin son yıllardaki kalkınmasına ve üretim kapasitesine bakıldığında dünyada hibrid motorlu araç üretimi liderliği hayal gibi görünmüyor.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?