banner39

Çin, İran'a ambargoyu savundu

Çin Dışişleri BM'de oylanan İran'a yaptırım toplantısında evet oyu kullanmasını savunmaya çalıştı.

Arşiv 10.06.2010, 18:53 10.06.2010, 18:54
Çin, İran'a ambargoyu savundu

 

 Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde, İran'a yeni yaptırım kararını destekleyen Pekin yönetimi, kararın uluslararası toplumun hassasiyetini ve İran nükleer sorununu diplomatik müzakerelerle kısa süre içinde çözme beklentisini yansıttığını iddia etti.

Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Qin Gang, İran nükleer sorununun doğru çözüm yolunun diyalog ve müzakere olduğunu belirtti.

Sözcü Qin, Güvenlik Konseyi'nin yeni kararının diplomatik çözüm kapılarının kapandığı anlamına gelmediğini iddia ederek, Çin'in ilgili ülkelerle ortaklaşa çaba harcamaya devam edeceğini de ileri sürdü. İran nükleer sorunuyla ilgili 1929 sayılı yaptırım karar tasarısının kabul edildiği oylamada Çin, 'evet' oyu kullanmıştı.

İSRAİL'İN GAZZEYE GİDEN GEMİYE SALDIRISI UYGUN EKİLDE ÇÖZÜLMELİ

Cihan muhabirinin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Türk gemisine saldırısı olayının uluslararası komisyon tarafından araştırılması teklifini reddettiği ve soruşturmayı kendinin yapacağı soruna ise Qin, "İsrail'i daha önce kınamıştık. Bu sorunun uygun bir şekilde çözülmesini umuyoruz." şeklinde karşılık verdi.

Kaynak: Cihan


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?