banner15

Çin, İran'a yerleşiyor

Batılı ülkelerin "nükleer dosyası" nedeniyle sırtını döndüğü İran'da, Çin hakimiyeti yayılıyor.

Çin, İran'a yerleşiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nükleer çalışmaları nedeniyle Tahran'ın batılı dünya tarafından izole edilmesini fırsat bilen Çin, İran'ın en önemli ticaret ortağı haline geldi.

Şu anda İran pazarında günlük tüketim mallarının büyük kısmında " Made in China" damgası var. Ucuz ürünler nedeniyle iç piyasadaki üreticilere rekabert şansı tanımayan Çin,  İran'ı  tesettürlü bebeği "Sara"nın üretimin de yapıyor. 

 Üç yıl önce Çin ile İran arasındaki ticaret hacmi 14.4 milyar lira iken bu rakam 2009'da 21.2 milyar liraya ulaşmış durumda. Hatta Çin,  20 yıldan bu yana  İran'ın en büyük tedarikçisi Almanya'yı bile geride bırakmış durumda.

 Çin ve İran'ı ticarette bu kadar yanyana getiren unsurlardan birinin petrol ve gaz olduğu biliniyor. Dünyanın ABD'den sonra ikinci petrol tületicisi olan Çin, dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip olan İran'la olan ticaret ilişkisini anlatmaya yetiyor.

 İran Çin'in en büyük petrol tedarikçisi ve Çin petrol tüketiminin yaklaşık yüzde 12'sini İran'dan sağlıyor.

 ÇİN ENERJİ YATIRIMLARINA YÖNELİYOR
Total, Shell ve ENI gibi büyük enerji  gruplarının İran'daki yatırımlarını çekmesi ile birlikte doğan yatırım fırsatlarını Çin yatırım sayılarını sürekli arttırarak değerlendiriyor.

 Çin'in 2003 yılında Pekin'de ofis açması ile başlayan ikili ticaret ilişkileri 2009'da Çinli şirketlerin İran'a ithalatı yüzde 13'e çıkarması ise daha da güçlendi.  Bu ithalatın rakamsal boyutu ise yaklaşık 8 milyar doları buluyor.

 Çin'in İran'a yönelik yatırımları İran tarafından bir yandan olumlu karşılanırken bir yandan da İranlı işadamları tarafından yoğun eleştiriler alıyor. Çin'in günlük üretim ürünlerinde rekabet şansını yoketmesi ve piyasaya kendi koşullarını dayatması İranlı üreticiler tarafından ciddi olarak tepki topluyor.

 Çin'in kendi pazarlarına " sömürgeci" bir anlayışla istila ettiğini düşünen İranlılara karşı Çin, ABD'nin tüm baskılarına  rağmen  uzun bir süre İran'da kalacak gibi görünüyor.

ABD, "Nükleer Dosyası" nedeniyle ilişkilerini "soğuk" tuttuğu İran'da Çin'in bu kadar kök salmasından pek hoşnut görünmüyor. Çin ise İran ve ABD arasında ancak İran'daki doğan fırsatları kendi lehine çevirmekten de pek uzak duracağı olası görünmüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35