banner39

Çin Kamboçya'ya sığınan Uygurları suçlu ilan etti

Kamboçya'ya sığınan 22 Uygur'u Urumçi'deki olaylara karışmakla suçlayan Çin, BM'yi 'uyardı'

Arşiv 15.12.2009, 15:10 15.12.2009, 15:10
Çin Kamboçya'ya sığınan Uygurları suçlu ilan etti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin yönetimi, Kamboçya'daki Birleşmiş Milletler Temsilciliğine sığınma için başvuran 22 Uygurun suç olayına karıştıklarını ileri sürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ciang Yü, Çin'den kaçan ve sığınma talebinde bulunan Uygurlarla ilgili araştırmaları sürdürdüklerini ifade ederek, "Birleşmiş Milletler'in mülteci programı suçlular için sığınak olmamalı" iddiasını dile getirdi.

22 Uygur 5 Temmuz'da Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de meydana gelen olaylarlardan kaçmış ve Kamboçya'da sığınma talebinde bulunmuştu.

Dünya Uygur Kongresi yetkilileri, Pekin yönetimi ile Kamboçya arasındaki sıkı ilişkilerden dolayı bu kişilerin Çin'e iade edilmesinden endişe edildiğini açıklamıştı.

Bu ayın başlarında Kamboçya hükümeti sözcüsü Khieu Kanharith, bu kişilerin "siyasi mülteci" olarak tanınmaları durumunda iade etmeyebileceklerini, ancak suçlu oldukları kanıtlanır ve talep olursa sınır dışı edebileceklerini açıkladı.

Associated Press haber ajansı, Birleşmiş Milletler'in Phnom Penh'deki temsilciliğine başvuran 22 Uygurla henüz görüşme yapılmadığını bildirdi.

Pekin yönetimi Urumçi olaylarını gerekçe göstererek şimdiye kadar 17 Uygur'a ölüm cezası verdi.


 

banner53
Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?