Çin Kuzey Kore yaptırımı baskılarına direniyor

Güney Kore, 46 denizcisinin hayatını kaybettiği Cheonan savaş gemisi olayıyla ilgili yaptırım kararı arayışında...

Çin Kuzey Kore yaptırımı baskılarına direniyor


Japonya, Çin ve Güney Kore liderleri, batırılan Güney Kore gemisinin yarattığı gerilimi bölgenin barış ve istikrarına karşı tehdit oluşturduğunu duyurdu.

Ancak Çin, Kuzey Kore'yi olay nedeniyle kınamaktan kaçındı.

Güney Kore, Pekin yönetimini olay konusundaki tavrını netleştirmesi konusunda ikna etmeye çalışıyordu.

Seul yönetimi, Cheonan adlı savaş gemisinin mart ayında batırılmasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutuyor.

Güney Kore'nin bulgularının Pyongyang'ı işaret ettiğini söylediği soruşturma raporunun açıklanmasından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Washington ve Tokyo yönetimleri, krizde Güney Kore'den yana tavır alırken, olası bir BM Güvenlik Konseyi yaptırım kararına Çin'in destek verip vermeyeceği de bilinmiyor.

Kuzey Kore'nin bölgedeki en büyük ticaret ortağı olan Çin'in Pyongyang üzerinde nüfuzunun olduğu biliniyor.

Güney Kore'nin Jeju adasında biraraya gelen Japonya, Çin ve Güney Kore liderlerinin zirvesi sona erdi.

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama ve Güney Kore Başbakanı Lee Myung-bak ile düzenledikleri basın toplantısında konuşan Çin Başbakanı Wen Jiabao, "Cheonan olayının etkilerini gidermemiz, gerginliği aşamalı olarak düşürmemiz, özellikle de çatışmadan kaçınmamız gerekiyor" dedi.

Çin lideri, önlerindeki en acil sorunun gerilimin iki Kore arasında bir çatışmaya dönüşmemesini sağlamak olduğunu söyledi.

Güney Kore kısa bir süre önce, Cheonan adlı savaş gemisini Kuzey Kore'nin batırdığı sonucuna varan uluslararası bir soruşturmanın sonuçlarını dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Bunun ardından da Kuzey Kore gemilerinin karasularına girmesini yasaklayacağını, ticari ilişkilerini askıya alacağını ve konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını açıkladı. Gerilimde son adımı ise Kuzey Kore attı.

Pyongyang yönetimi Güney Kore ile tüm ilişkilerini kestiğini açıkladı ve olası yaptırımları savaş tehdidi olarak algılayacağının altını çizdi.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 10:50
banner53
YORUM EKLE

banner39