banner39

Çin medyası depremle değişti

Deprem haberlerini sansürsüz veren medya, yeni dönemin de işaretlerini veriyor

Arşiv 17.05.2008, 14:47 17.05.2008, 17:44
Çin medyası depremle değişti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin basınının, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili kapsamlı, doğru ve güvenilir haberciliği ile canlı yayınları sayesinde dünya tüm gelişmeleri yakından izleyebiliyor.

Kameralar, çocuklu bir kadının Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Ven Ciabao'ya, bir gündür yemek bulamadıklarını söyleyerek sitem etmesine tanıklık etti.

Çaresizliği yüz ifadesinden okunabilen Başbakan yardım sözü verdi. Çin devlet televizyonları bu görüntüleri saat 19'daki ana haber bülteninde yayınladı. Sadece Çin halkı değil tüm dünya bu görüntülere tanık oldu.

DEPREM HABERLERİNE SANSÜR UYGULANMIYOR

Çin basını, olumsuzlukları gizlemek ve sadece olumlu gelişmeleri yansıtmakla tanınıyor. Özetle Komünist Partisi hangi haberlere izin verirse onlar yayınlanabiliyor. Maden kazaları ve doğal felaketler bugüne kadar hep devlet sırrı olarak algılanarak, gizlendi. Ancak son depremle birlikte Çin basınında farklı bir gelişme yaşanıyor.

Basın toplantılarından canlı yayınlar yapılıyor ve felaket bölgelerinden görüntüler yayınlanıyor. Depremin vurduğu Çin halkının karşı karşıya kaldığı felaketin boyutları sansürsüz aktarılıyor.

Çinli medya uzmanı Li Datong, bu gelişmeyi olumlu olarak nitelendirdi. Li Datong, "Bu bir ilerleme ancak bu sayede sistemde bir değişim sağlayıp sağlamayacağımızı arama kurtarma çalışmaları sona erdikten sonra görebileceğiz" diye konuştu. Komünist Parti'nin depremi kendi çıkarları için kullanarak bir halkla ilişkiler kampanyasına dönüştürmeye çabaladığını aktaran Li, "Ancak gazeteciler sınırlamaları aşarak işlerini doğru bir şekilde yapıyorlar" dedi.

7,8 büyüklüğündeki deprem Tayvan gibi diğer bölge ülkelerinde de hissedildi. Bu nedenle gelişmeleri yakından izleyen Uluslararası Tayvan Radyosu'ndan gazeteci Chiu Bihui, "Çinli gazetecilerin bu sefer korkmadan depremle ilgili haber yapmalarının nedeni konunun siyasi değil bir doğal felaket olmasından kaynaklanıyor" görüşünü savundu. Tayvanlı gazeteci, "Herkesin bildiği bir konuyla ilgili gayet tabi ki haber yapılacak" dedi.

SANSÜRCÜLER GERİ ADIM ATTI

Kamuoyunun yoğun ilgilisi nedeniyle sansürcü yönetim geri adım atmak zorunda kaldı. Medya uzmanı Li Datong, bu nedenle haber yapılmasının engellenemediğine dikkat çekti.

Medya uzmanı basın haberlerinin gayet insani, güvenilir ve derinlemesine araştırılmış olduğuna dikkat çekerken yabancı gazetecilerin de özgürce haber yapabildiklerine dikkat çekti.

Li Datong sözlerini şöyle sürdürdü: "Çinli yetkililer, medyanın faaliyetleri ve uluslararası tepkilerden ders almalı. Basını özgür bırakmalı. Bu hem arama kurtarma çalışmalarına katkı hem de Çin'in olumlu bir imaja sahip olmasını sağlar. Sansür anlamsız ve aptalca. Basın özgürlüğüne saygı gösterirseniz uluslararası saygınlık da kazanırsınız. "

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?