banner15

Çin Obama'yı uyardı: Dalay Lama ile görüşme

ABD ile Çin arasında şimdi de Tibet'in ruhani lideri yüzünden yeni bir gerginlik çıktı

Çin Obama'yı uyardı: Dalay Lama ile görüşme


Çin yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama'yla görüşmesi halinde iki ülke ilişkilerinin zarar göreceği uyarısında bulundu.

Çin Komünist Partisi yetkilisi Zhu Weiqun, görüşmenin gerçekleşmesi halinde 'uygun düşen adımın atılacağını' söyledi. Zhu'nun bu sözleri, Pekin Yönetimi ve Dalay Lama'nın temsilcileri arasında Çin'de yapılan görüşmeleri izliyor.

Görüşmelerde önemli bir ilerleme sağlanamamış, taraflar 'çok farklı' pozisyonlarını devam ettirmişti.

Komünist Parti yetkilisi görüşmenin 'Çin ve ABD arasındaki siyasi ilişkilere büyük zarar vereceğini' söyledi, ülkesinin misillemede bulunacağını belirtti.

Zhu bu açıklamaları, Dalay Lama'nın temsilcileriyle beş gün süren görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında yaptı.

'Taviz yok'

Bu tarafların son sekiz yılda yaptığı dokuzuncu gövrüşme oldu. Ancak, tarafların tutumlarının 'çok farklı' olduğunu söyleyen Zhu, 'Zaten bu durumu bekliyorduk. Bu istisnadan öte normal bir duruma dönüştü' diye konuştu.

Çin yönetimi son görüşmelerde Tibet tarafının daha fazla özerklik taleplerini tekrarladığını belirtiyor.

Ancak Zhu, Tibet'in egemenliği konusunda 'en küçük bir taviz bile' vermeyeceklerini söyledi.

Zhu ayrıca 'baş belası' diye nitelediği Dalay Lama'ya karşı sert eleştirilerde bulundu.

Dalay Lama Çin egemenliğine karşı başarısızlığa uğrayan bir isyan girişiminin ardından 1959'de Tibet'i terk etmişti.

Zhu, 'Dalay Lama sözlerini ve yaptıklarını incelemeli ve bizimle görüşmek istiyorsa siyasi tutumunu radikal bir şekilde değiştirmeli' dedi.

Pekin ve Washington yönetimleri arasındaki ilişkiler son dönemde, önce Google'ın internet sansürü şikayeti ve Çin'den çekilme tehdidi, ardından ABD'nin Çin'in kendi toprağı saydığı Tayvan'a 6 milyar 400 milyon dolarlık silah satışı nedeniyle de gerilmişti.

Kaynak: BBC 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48