banner39

Çin şaşaalı kutlamaya hazırlanıyor

Çin, 60. yıl dönümü kutlamalarına son hızla devam ediyor ancak hava şartlarının gösterileri engelleme ihtimali bulunuyor.

Arşiv 30.09.2009, 18:39 30.09.2009, 18:39
Çin şaşaalı kutlamaya hazırlanıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin yarın sabah başlayacak 60. kuruluş yıldönümü kutlamaları öncesi başkent Pekin'deki sis dağıtılmaya çalışılıyor.

Birkaç gündür Pekin'de görülen sis bu akşam yoğunluğunu arttırdı. Dünyaya yeni ve askeri olarak güçlü bir Çin imajı vermeyi amaçlayan yetkililerin şu an en büyük sorunu sis. Hong Kong'da yayın yapan Phoenix TV'nin haberine göre, kutlamalar öncesi her hava koşuşlunda tatbikat yapan Çin Hava Kuvvetleri'nden bir grup, yarın yerel saatle sabah 10'da başlayacak ve 2 saat sürecek kutlamalar için sisi dağıtma çalışması yapıyor. Haberde, bu sabah 04.00- 07.00 saatleri arasında yağması beklenen yağmurun yağmaması halinde yapay yağmur yağdırılarak, sabah 7'de açık havada güneşin doğmasını beklenecek.

Haberde ayrıca Pekin'deki büyük lokantaların yemek yapmasının yasaklandığı ve açılmayacağı da ifade edildi. Bu kararın olası yangın çıkmalarına karşı alındığı kaydedildi. Halka, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları ve törenleri televizyondan izlemeleri istendi. Törenin yapılacağı alana yakın oteller de yine kapalı tutulacak.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?