banner15

Çin-Suudi Arabistan ilişkileri artıyor

Suudi Arabistan'a giden Çin lideri Hu, enerji ve ekonomi alanlarında işbirliğini artırma arayışında.

Çin-Suudi Arabistan ilişkileri artıyor

Çin lideri Hu Jingtao  (Hu Cintao), ekonomik ve enerji alanlarında işbirliği konularını görüşmek üzere Suudi Arabistan'a gitti. ABD'deki temaslarını tamamlayan Jingtao'nun, ocak ayında Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Suudi Kralı Abdullah ile işbirliği anlaşmaları imzalayacağı belirtildi. Suudi yatırımcılarla da biraraya gelmesi beklenen Jingtao'yu, Riyad Havaalanı'nda vali Prens Selman Bin Abdulaziz ve Petrol Bakanı Ali el-Nueymi karşıladı. Hu, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada da gezisinin ''Çin ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin genişlemesi kadar iki ülke, iki halk arasındaki dostluğu daha da güçlendirmesini umduğunu'' ifade etti. Daha sonra Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ile biraraya gelen Jingtao, ikili ilişkiler ve her iki tarafı da ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Çin'in serbest ticaret anlaşması imzalamak istediği Körfez İşbirliği Konseyi'nin Genel Sekreteri Abdurrahman El Attiye ile de görüşecek olan Hu, yarın Şura Konseyi'nde bir konuşma yapacak. Hu, böylece Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'tan sonra Şura Konseyi'nde konuşma yapan ikinci yabancı lider olacak. Hu'nun ziyaretiyle İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması bekleniyor. Çin, büyümeyi desteklemek için enerji ihtiyacını karşılamaya çalışırken, Suudi Arabistan ise teknoloji ithalatını artırmayı hedefliyor. 2006'nın ilk iki ayından Çin ve Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacminin 2.7 milyar doları bulduğu kaydediliyor.

Çin-Arabistan ticari ilişkileri artıyor

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin bu kapsamda dünyanın en çok petrol ihraç eden ülkesi ve dünya petrol rezervlerinin çeyreğine sahip Suudi Arabistan'dan 20.1 milyon ton ham petrol ithal etti. Bu rakamın günlük 450 bin varil olduğu kaydedildi. Çin ile  Suudi Arabistan büyük ölçekte enerji işbirliğine ilk olarak 2003 yılında başladı ve bu işbirliği enerji alanındaki karşılıklı yatırımlara sahne oldu. Çinli ve Suudi şirketler Çin'de üretimi yapılan  ortak petrol arıtma projesi yatırımı yapmıştı. Yetkililer, enerji alanında daha çok projelerin geliştirilmekte olduğunu bildirdi. Kral Abdullah ocak ayında ziyaret ettiği Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile bir araya gelmiş ve bu görüşmede petrol ve enerji güvenliği konuları masaya yatırılmıştı. Görüşmenin ardından rakamsal değeri henüz açıklanmayan enerji işbirliği, doğal gaz ve maden, karşılıklı vergi muafiyeti, ticaret, profesyonel eğitim ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Aksu ilinin altyapı tesislerinin inşası için Suudi Arabistan Geliştirme Bankası tarafından verilen borç alanlarını kapsayan 5 işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

Hu, iki gün sürecek ziyaretinin ardından pazartesi günü Fas'a hareket edecek. Hu'nun sonraki durakları ise Nijerya ve Kenya. Suudi Kralı Abdullah, 3 ay önce ilk denizaşırı ziyaretini Çin'e yapmış, 1990 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından sonra Çin'e giden ilk Suudi lideri olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48