banner39

Çin Teknolojisi ABD'yi korkuttu

Çin’in uzaydaki bir uyduyu yeryüzünden vurabilen silah geliştirmesi başta ABD olmak üzere bir çok ülkede endişeye neden oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çin Teknolojisi ABD'yi korkuttu

Dunya Bülteni / Kadir Kon
 
Çin’in yeni bir silah denemesi sonucu uzaydaki bir uyduyu yeryüzünden ateşlenen bir füzeyle vurması dünya çapında büyük protestolara sebebiyet verdi. ABD, Japonya, Avustralya, Kanada ve diğer ülkeler Çin’in yaptığı bu ‘anti- uydu testi’ni kınadılar.  Beyaz Saray, Pekin’e diplomatik bir protesto notası gönderdiğini bildirdi. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow gelişmelerden ‘endişeli’ olduğunu belirtti.

Japonya’dan yapılan açıklamaya göre, endişeye gerek olmadığı, gelişmelerin olumlu karşılandığı ancak daha açıklık konusundaki eksikliğin güvensizliğe neden olabileceğinin bilinmesi gerektiği bildirildi.

Çin ise, Japonya’nın endişesine karşılık olarak, ‘söz konusu denemenin uzayın barışçıl amaçlar için kullanacağını açıkladı.

Alınan bilgilere göre orta menzilli bir füze, Çin’in Güneybatısı’ndan ateşlenerek, kullanımda olmayan bir Çin hava tahmin uydusunu yeryüzüne 850 km mesafede vurduğu belirtildi.

‘Çin’in Askeri Statüsünün Yükselişi’

Çin söz konusu testin gerçekleştirildiğini onayladı. Amerikalı uzmanlar yapılan testi  etkileyici bir hadise olarak değerlendirdiler. Uzay Araştırmaları ve Çin uzmanı James Oberg’in Alman Basın Ajansı’na (dpa) yaptığı açıklamaya göre: ‘Yeryüzünden ateşlenen bir füzeyle uzaydaki yörüngesinde hareket halinde bulunan bir uydunun vurulması tarihte bir ilki oluşturuyor.’

Çin’in bir anti-uydu sistemi üzerinde çalıştığı geçtiğimiz Ağustos ayında üst düzey bir Amerikalı yetkilinin açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Yetkili, Çin’in yer destekli bir lazerle ABD’nin bir uydusuna yansıtma yaptığını bildirmişti.

Uzay istasyonu Sichuan’dan bir yetkili 12 Ocak’ta bir füzenin ateşlendiğini onayladı. Fakat füzenin ne amaçla ateşlendiğini bilmediğini söyleyerek, füze ve uzay çalışmalarıyla ilgili yetkinin Çin Merkez Askeri Komisyonu’na ait olduğunu işaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri Çin’in uydu vurma eylemini takip etti, fakat bunu gizli tuttu, ta ki konuyla ilgili ilk detaylar ‘Aviation Week’ ve ‘Space Technology’ gibi alan dergilerinde çıkana kadar.

Kaynak: http://www.faz.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?