banner15

Çin ve Arap petrokimya işbirliği

Çin ve Arap ülkeleri petrokimya alanındaki işbirliğini güçlendiriyor

Çin ve Arap petrokimya işbirliği

Çin ve Arap ülkelerinin hükümet yetkilileri ve petrokimya sektöründen şahsiyetler dün (8 Eylül) Çin'in Xiamen kentinde bir araya gelerek, iki taraf arasında petrokimya alanındaki işbirliğinin derinleştirilmesini ele aldılar.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Chen Jian dün düzenlenen Çin-Arap Petrokimya İşbirliği Semineri'nde, Arap ülkelerinin, Çin'in petrokimya sektöründeki önemli işbirliği ortağı olduğunu ifade ederek, iki tarafın işbirliğinin büyük gelişme fırsatıyla karşı karşıya bulunduğunu ve geniş ufka sahip olduğunu belirtti.

Çin ile Arap ülkeleri arasındaki petrokimya ürünlerinin ticareti geçen yıl ikili ticaret hacminin yüzde 12'sini oluşturdu. Çin'in Arap ülkelerinden ithal ettiği sıvı petrol ürünleri petrokimya ürünleri ticaretinin toplamının yüzde 55'ini oluşturdu. Geçen yılın sonuna kadar Çin Petrol Grubu'nun Arap ülkelerine yaptığı yatırım miktarı 6 milyar doları aştı.

Kaynak: CRI

Seminer, 10. Çin Uluslararası Yatırım ve Ticret Fuarı'nın etkinlikleri arasında yer alıyor. Seminere Suudi Arabistan ve Suriye de dahil 10 Arap ülkesinin hükümet yetkilileri ve petrokimya sektöründen şahsiyetler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48