banner39

Çin ve Japonya Kore krizinde devrede

Çin başbakanı iki Kore'yi savaşın eşiğine getiren krize el koydu, Çin-Japonya ve Güney Kore ordu komutanları bir araya geldi

Arşiv 29.05.2010, 13:01 29.05.2010, 16:10
Çin ve Japonya Kore krizinde devredeDünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Kore yarımadasında yaşanan gerilimi ele almak üzere Güney Kore'ye gitti.

Güney Kore'nin Kuzey Kore'ye karşı uygulanacak yaptırımlar konusunu Çin Başbakanı'nın ziyareti sırasında gündeme getirmeleri bekleniyor.

Güney Kore, Pekin'den Kuzey Kore meselesinin BM Güvenlik Konseyi gündemine gelmesi için de destek istiyor.

Pekin yönetiminin Pyongyang'ı daha fazla kışkırtacak yaptırımlar paketine rıza göstermesine ihtimal verilmezken, Seul'de bir araya gelen Japonya, Çin ve Güney Kore ordu komutanları da yükselen tansiyonu ve muhtemel savaş senaryolarını ele alıyor.

Japonya, daha önce yaptığı açıklamada da, Kuzey Kore’ye ek yaptırımlar uygulamaya başlayacağını, ticari ambargo uygulananülkeye aktarılacak paranın miktarını da azaltacağını bildirdi.

Tokyo hükümetinin, Kuzey Kore’ye gidenlerin üzerinde taşıyabileceği nakit miktarını da düşüreceği belirtildi.

Kuzey Kore, Güney Kore'yle Sarı Deniz'de kazara çatışma çıkmasını önlemeyi amaçlayan anlaşmayı askıya aldığını, Güney Kore'yle bütün bağlarını kopardığını açıklamıştı.

Güney Kore'ye ait bir savaş gemisinin Mart ayında batırılmasında Kuzey Kore'nin rolünün olduğu iddiaları iki ülke arasında gerilimi tırmandırdı. Ancak bu suçlama Pyongyang yönetimi tarafından reddedilmişti.

Güney Kore, deniz alttındaki yeni tatbikatında denizaltı savarların derin sudaki faaliyeti ve donanma silahları test etti.

Kuzey Kore, Güney Kore'nin tatbikat haberinin duyulmasından sonra yaptığı açıklamada, Kuzey ordusunun Güney Koreli deniz taşıtlarının iki ülke arasındaki denizde ihtilaflı bölgeye geçmesi durumunda derhal saldırıya geçeceğini duyurdu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?