banner39

Çin, yeni silahlarıyla gövde gösterisi yaptı

Gösterişli törenlerle rejimin kuruluşunu kutlayan Çin'e karşı Hindistan'da protesto gösterileri vardı.

Arşiv 01.10.2009, 11:09 01.10.2009, 16:29
Çin, yeni silahlarıyla gövde gösterisi yaptı

 

Dünya Bülteni/  Haber Merkezi

Çin, Komünist rejiminin kurulmasını 60'nıcı yıl dönümünde 200 bin kişinin katıldığı törenle kutluyor. Dünyaya yeni ve güçlü Çin'in mesajının verildiği kutlama töreninde, ilk defa yerli yapım yeni füzeler de gösterildi. Çin'de büyük bir coşkuyla kutlamalar yapılırken, Hindistan'da Çin'a karşı protestolar vardı. Hindistan'daki Tibetliler, Çin kuruluş yıldönümünü protesto etti.

Çin'deki tören, 1 Ekim 1949 günü Başkan Mao Zedong'un Yasak Kent'in Tiananmen Meydanı'na bakan kapısı üzerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğunu ilan ettiği yerde devlet erkânının yerini almasıyla başladı. Tiananmen Meydanı'nda Çin'in 60 yılını simgeleyen 60 pare top atışı yapıldı. Çin Devlet Başkanı, Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve aynı zamanda Merkez Askeri Komisyonu Başkanı Hu Jintao, yerli yapım ve üstü açık Kırmızı Bayrak marka limuzinin üzerinde Chang An caddesine gelerek geçit törenine katılacak 44 kıta askerleri selamladı. Hu, askerleri "Yoldaşlar merhaba! Yoldaşlara zahmet oldu!" diye selamlarken, askerler de "Başkan Merhaba! Başbakan'a zahmet oldu!" diye karşılık verdi.

Ardından bir konuşma yapan Çin Devlet başkanı Hu, "Çin halkı yaklaşık 100 yıl süren kanlı mücadeleden sonra bundan tam 60 yıl önce Çin Devrimi'ni büyük zafere taşımış ve Başkan Mao Zedong Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu buradan tüm dünyaya ilan etmişti. O andan itibaren Çin halkı ayağa kalktı ve 5 bin yıldan uzun bir uygarlık tarihine sahip olan Çin ulusu hızlı gelişmelerin kaydedileceği yeni bir tarihi döneme girdi." dedi.

Hu konuşmasına şöyle devam etti: "Geleceğe baktığımızda Çin'in eşsiz güzel yarınlarını görüyoruz. Partimiz, ordumuz ve bütün etnik gruplardan vatandaşlarımız, daha güçlü birlik ve beraberlik içinde Çin'e özgü sosyalizm bayrağını yüksekte tutarak zamanla birlikte ilerlemeli ve sürekli olarak yenilik yaratmalı. Böylece güçlü, müreffeh, demokratik, uygar ve uyumlu bir modern sosyalist ülke inşa ederek, Çin ulusunun kalkınma hedefini gerçekleştirmek için cesurca ilerlemeye devam etmeli; aynı zamanda emeği ve mücadelesiyle insanlığın gelişmesine daha büyük katkılar yapmalıdır."

Çin Devlet Başkanı konuşmasını, "Yaşasın yüce Çin Halk Cumhuriyeti! Yaşasın yüce Çin Komünist Partisi! Yaşasın yüce Çin Halkı!" diyerek tamamladı.

YENİ SİLAHLAR DİKKAT ÇEKTİ

Hu'nun konuşmasının ardından da askeri geçit töreni başladı. İlk kez tanıtılan "Changjian (Uzun Kılıç) 10" tipi kruz füzeleri ile "Dongfeng (Doğu Rüzgarı) 21-C" tipi yeni nesil orta-uzun menzilli karadan karaya konvansiyonel füzeler törenin en dikkat çeken bölümü oldu. Çin'in stratejik nükleer gücünü temsil için de geçit töreninde "Dongfeng (Doğu Rüzgarı) 31-a" tipi nükleer füzeler gösterildi. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nden oluşan kadın askerler kıtası ile Deniz, Kara ve Harp Okulu öğrencilerinin geçişi de ordunun yeni yüzünü gösterdi.

Hava Kuvvetleri'nin yanı sıra Kara ve Deniz Kuvvetleri'ne bağlı hava birliklerinden oluşan 151 uçak 12 grup halinde, iki adet "Erken Uyarı-200" uçağı ile 6 adet F-11 avcı uçağından oluşan erken uyarı grubu, Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 15 adet FB-7A avcı-bombardıman uçağından oluşan grup, 16 adet F-8F, 15 adet F-10 ve 12 adet F-11 uçaklardan oluşan avcı uçakları grubu gösteride yer aldı. Ayrıca 10 adet Z-8 helikopteri, 18 adet keşif helikopteri ve 18 adet Z-9 silahlı helikopterden oluşan helikopter grubu meydan üzerinde uçuş gösterisi yaptı.

Tören geçidinde sırasıyla şu gruplarda yer aldı: Deniz Piyadesi'ne ait 05 modeli amfibi muharebe araçları, 05 modeli paletli obüslerden oluşan ilk topçu kıtası, tekerlekli havan-obüs topları kıtası, 18 araçtan oluşan "Hongjian (Kızıl Ok)-9" tipi tanksavar füzeleri kıtası, Deniz Kuvvetleri'ne ait denizden havaya, gemi savar ve karadan denize füzeler kıtası, milli bayramlardaki askeri geçit törenlerinde ilk kez yer alan seyyar radarlar, 2. Topçu Gücü olarak adlandırılan stratejik füze gücüne ait "Dongfeng (Doğu Rüzgarı) 15-B" tipi konvansiyonel füzeler.

2 bin 700 kişiden oluşan "Yeni Çin'in Kuruluşu" grubu, yaklaşık 3 bin 300 asker ve üniversite öğrencisinden oluşan "Mao Zedong Düşüncesi'nin sloganları" grubu, 3 bin 300 kişiden oluşan "Zorlu Mücadele" grubu gibi gruplar ile çeşitli sektörleri temsil eden gruplar da geçit törenine renk kattı.

Tören için Pekin'e 40 milyon saksılı çiçek yerleştirildi. Dünyanın en büyük meydanı olarak bilinen 440 bin metrekare genişliğindeki Tiananmen'den geçen ve Pekin'i doğu-batı ekseninde kat eden ve Chang'an Bulvarı'na 5 milyon saksı çiçek kondu. Şehrin merkezindeki yollar ile geçit töreninin yapıldığı Chang An caddesindeki oteller, ofis binaları ve alışveriş yerleri güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Yine şehrin merkezinden geçen otobüs ve metro hatları da iptal edildi. Töreni halk da evlerinde televizyonlardan izledi. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla ülkede 1 hafta resmi tatil ilan edildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?