banner15

Cinayet zanlısı suçunu itiraf etti

Katil zanlısı Ogün Samast'ın, Samsun'da yakalandıktan sonra özel uçakla bugün saat 04.50'de İstanbul'a getirildiği ve burada suçunu itiraf ettiği belirtildi.

Cinayet zanlısı suçunu itiraf etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast'ın Samsun'da yakalandığını bildirdi.  Katil zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalandıktan sonra özel uçakla saat 04.50'de İstanbul'a getirildi.

Zanlı, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Başbakan Erdoğan, zanlının yakalanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalanmıştır. Olayda kullanıldığı zannedilen tabanca, Ogün Samast'ın üzerinde çıkmıştır. Kameralara yakalandığı beyaz bere yine aynı şekilde üzerinde çıkmıştır.
Konuyla ilgili izlenecek yollar, güvenlik teşkilatımız, yargımız tarafından sürdürülecektir.

Salı gününden önce failin bu şekilde ortaya çıkmış olması bizler için tabii ki bir memnuniyet vesilesi olmuştur. Trabzon'da gözaltında olanlar ve diğer bağlantılar, bunlarla ilgili çalışmalar, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Başından itibaren sürdürdüğümüz bu kararlı süreci bundan sonra da sürdüreceğiz."

Başbakan Erdoğan, cenaze törenine katılıp katılmayacağı sorusu üzerine de, Bolu Dağı Tüneli'nin açılışı nedeniyle önceden planlandığı için törene gidemeyeceğini söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler,  Hrant Dink cinayetinin, 32 saat gibi kısa sürede, tüm suç delilleriyle birlikte ortaya çıkarıldığını söyledi.

Katil zanlısının 18 yaşın altında olduğunu belirten Güler, "Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince ne yapılması gerekiyorsa o yapılacak" dedi.

CİNAYETİ İŞLEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Zanlı Samast'ın Samsun Emniyet Müdürlüğü'ndeki ilk ifadesinde suçunu itiraf ederek, "cinayeti işlediğini kabul ettiği" bildirildi.

Ogün Samast'ın, detaylı açıklama yapmadığı, üzerinden çıkan 7.65 mm çapındaki tabancanın suç aleti olup olmadığının ise balistik inceleme sonucunda belirleneceği kaydedildi.

Zanlı ile aynı otobüste şüpheli görülerek gözaltına alınan 2 kişiyle ilgili soruşturma ise Samsun'da sürüyor.
Katil zanlısı Samast'ın Trabzon'da gittiği iki internet kafedeki bilgisayarlar incelenmek üzere Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Hrant Dink'in gazetedeki çalışma bilgisayarına 2006 yılında gelen ve hakaret içeren 2600'ün üzerindeki elektronik posta mesajı da incelenmeye alındı.

BABASI İHBAR ETTİ

Dink'in katil zanlısının kimliğini emniyete, babasının ihbar ettiği öğrenildi.

Trabzon Akçaabat nüfusuna kayıtlı Ahmet S, oğlu Ogün S'nin resminin, televizyonda Hrant Dink'in katil zanlısı olarak gösterildiğini görünce, Trabzon Emniyet Müdürlüğüne başvurdu.

İhbarı değerlendiren polis ekipleri, Ahmet S. ile birlikte eşinin de aralarında bulunduğu 5 kişinin Trabzon Emniyet Müdürlüğünde ifadelerine başvuruyor. Zanlı Ogün S'nin yakalanması için başlatılan geniş çaplı operasyonların da sürdürüldüğü bildirildi.

GÖZALTINA ALINAN 4 KİŞİ İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili olarak Trabzon'da gözaltına alınan 4 kişi, uçakla İstanbul'a gönderildi.
Katil zanlısı Ogün Samast'ın Trabzonlu olduğunun ortaya çıkmasının ardından bu kişiye yardım ve yataklık ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan bazı kişiler, geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçirdi.

Bu kişilerden Trabzon'da Mc Donalds'ın bombalanması olayına karışan Y.H ile A.İ, E.Y, Z.A.Y bu sabah İstanbul'a gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48