banner15

Çin'de 100 milyon kişi dini inanca sahip

Çin'de yapılan araştırmaya göre dini inancı olanların sayısı 100 milyon olarak belirlendi.

Çin'de 100 milyon kişi dini inanca sahip

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 1,3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de dini inancı olanların sayısının 100 milyon, dini mekânların 85 bin, dini cemaatlerin sayısının da 3 bin olduğu iddia edildi.. İktidardaki Çin Komünist Partisi (ÇKP)'nin herhangi bir dine dayanmamasına rağmen, yönetimin inançlara yönelik tüm engellemeleri rağmen dine inanca sahip olanların sayısının 100 milyon olduğunu öne sürdü.

Haber yorumunda da "Çin merkezi hükümeti, Anayasa'nın din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin maddelerine uygun somut politikalar uygulayarak, azınlık etnik grupların din ve inanç özgürlüğüne saygı gösterip koruyor, normal dini faaliyetlerini güvence altına alıyor." iddialarını sıraladı. Uzmanlar ÇKP'nin rakamları manipüle ettiğini Çin'de inanç sahibi insan sayısının çok daha fazla olduğunu belirtti.

Çin'in resmi radyosu Çin'de inanç sahibi insanlara yönelik baskıyı ıskalayarak yaptığı yorumda, Çin'de dini inancı olanların sayısının 100 milyon, dini mekânların sayısının 85 bin, dini cemaatlerin sayısının da 3 bin olmasının "azınlık etnik grupların din ve inanç özgürlüğüne saygı gösterilmesi ve normal dini faaliyetlerini güvence altına alınmasının en iyi kanıtı olduğu" ileri sürüldü. Ancak insan hakları savunucuları ve Batılı ülkeler, Çin'deki din ve dini faaliyet özgürlüğü ile ifade hürriyetinin olmadığını öne sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35