banner39

Çin'de domuz gribinden ilk ölüm

Dünyayı tehlikesi altına alan domuz gribi Çin'de ilk kez bir kişinin ölümüne yol açtı.

Arşiv 07.10.2009, 09:37 07.10.2009, 09:37
Çin'de domuz gribinden ilk ölüm

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen ay dünyada ilk domuz gribi aşısını üreten ve insanlar üzerinde başarıyla deneyen Çin'de ilk domuz gribi ölümü gerçekleşti.

Çin Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesindeki açıklamada, domuz gribi virüsü A/H1N1'den ölen kişinin, ülkenin batısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nin merkezi Lhasa'ya bağlı Maizhokunggar kasabasında yaşayan 18 yaşında bir bayan olduğu belirtildi. Bu kişinin cumartesi günü öksürük, boğaz ve kas ağrısı şikâyetleriyle hastaneye kaldırıldığı, vücut ateşinin 40 dereceyi bulduğu, pazar günü de hayatını kaybettiği kaydedildi. Bakanlığın, virüsün bölgedeki yayılmasını engellemek için Lhasa'ya 200 bin doz domuz gribi aşısı gönderdiği ifade edildi.

Bu arada başkent Pekin'de ilk ciddi A/H1N1 vakası yaşandığı bildirildi. 72 yaşındaki erkeğin, Ditan Hastanesi'nde solunum makinesine bağlandığı belirtildi. Yerel medyanın haberlerinde, bu kişinin 20 yıldır kronik obstrüktif akciğer hastalığı bulunduğu da ifade edildi.

Başkent Pekin'de 2 bin 181 kişide domuz gribi görülürken, bunlardan bin 823'ünün ya da yüzde 83,6'sının iyileştiği kaydedildi. Ana kıta Çin'de ise salı gününe kadar 21 bin 453 kişide domuz gribi vakası görülürken, bunlardan 16 bin 883'ünün ya da yüzde 78.7'sinin iyileştiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı, tele konferansla yerel yetkililerden virüsün kontrol edilmesi konusunda özellikle kırsal ve sınır bölgelerindeki tedbirleri güçlendirmelerini istedi.

Bakanlığa göre ülkede 13 ciddi domuz gribi vakası görüldü ve bu hastalardan 8'i iyileşti. Yetkililer, grip sezonunun gelmesiyle ciddi vakaların hatta ölüm oranlarının artmasının kaçınılmaz olabileceği uyarısında bulundu. Şu an en önemli görevin ise bulaşma vakalarının azaltılması için yüksek risk grubu kişilerin belirlenmesi olduğu dile getirildi.

Bakanlığın resmi web sitesindeki verilere göre, salı gününe kadar dünya genelinde, 190 ülke ve bölgede en az 343 bin 298 kişi domuz gribine yakalanırken, bunlardan 4 bin 108'i yaşamını yitirdi. (CİHAN)

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?