banner15

Çin'de İçme Suyuna Zehir Karıştı

Çin'de bir kimya fabrikasında 11 gün önce meydana gelen patlamanın ardından zehirli atık kentin su ihtiyacını karşılayan nehre boşaldı. Komşu Rusya gelişmelerden endişeli.

Çin'de İçme Suyuna Zehir Karıştı

Çin'in kuzeyinde bulunan Harbin kentinin ana su kaynağı olan Songhua nehrinin taşıdığı büyük bir zehirli kimyasal madde tabakasının kente ulaştığı belirtildi.Yetkililer, bu maddelerin yüksek oranda kanserojen olduklarını belirterek halkı uyarmış ve ana su şebekelerini kapatmışlardı. Salı günü ana su kaynaklarının kesildiği kentte, dün geçici bir süre için sular verilmeye başlanmıştı. Bunun kentte yaşayan dört milyon kişinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, henüz zehirli atıklar karışmadan su depolayabilmeleri için yapıldığı belirtilmişti. Harbin'e tırlarla binlerce ton şişe suyu getirilirken, kent yetkilileri kaynaklara destek olmak amacıyla yeni kuyular kazıyor. Çin'in resmî haber ajansı Şinhua, Harbin'e karayoluyla yaklaşık 16 bin ton içme suyu götürüldüğünü duyurdu. Harbin'de bulunan bir BBC muhabiri, kentte yeterince içme suyunun depolanmış gibi göründüğünü, ancak günlük hayatın ciddi biçimde yara aldığını söylüyor. Kentin içme ve kullanma suyunu sağlayan Songhua nehri kenarındaki ve Harbin'e 400 kilometre uzaklıktaki bir petro-kimya tesisinde 10 gün önce patlama meydana gelmiş ve sekiz kilometrelik benzen tabakası çevreye yayılmıştı.

Bir patlama daha

Öte yandan Çin resmî basını, Harbin'de olduğu gibi ülkenin güney batısındaki Çongkink bölgesinde de benzen zehirlenmesi ihtimali olduğunu duyurdu. Şinhua Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Dianjiang'daki bir kimya tesisinde bir patlama meydana geldi. Patlamada üç kişi ölürken, yetkililer, patlama sonrasında kanserojen özelliğe sahip kimyasal maddelerin, bölgedeki su kaynaklarını zehirleyebileceği uyarısında bulundu. Bölgedeki iki okul da önlem olarak kapatıldı.

Rusya endişeli

Çin'in komşusu Rusya, yetkililerden son durumla ilgili acil bilgi talep etti. Çin ve Rusya arasında çevre uzmanlarının bilgi paylaşabilmesi için bir iletişim hattı kuruldu. Songhua nehri, Rusya topraklarındaki Amur ırmağıyla birleşiyor. Bu ırmağın suları ise Habarovsk bölgesinde yaklaşık yarım milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Rusya'nın Çin Büyükelçisi, iki ülke arasındaki sınır bölgesinde yaşayanların son gelişmelerden anında haberdar olacaklarını umduğunu söyledi. Songhua nehrindeki zehirli tabakanın iki hafta içinde Amur'a ulaşması bekleniyor. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48