Çin'de ikinci ev almak isteyenler boşanıyor

Çin'de ikinci ev almak isteyenlerin son çaresinin boşanmak olduğu bildirildi.

Çin'de ikinci ev almak isteyenler boşanıyor

Pekin'deki katlanarak artan konut fiyatlarını dizginlemek isteyen hükümetin aldığı son kararlar, halkı değişik yollara başvurmaya itiyor. Hükümetin getirdiği, bir aileye en fazla bir ev alabilme şartı, aileleri boşanma ya da evliliklerini geciktirmeye yöneltti.

Ekonomik Enformasyon Günlüğü gazetesinin haberine göre, hızla yükselen konut fiyatlarını kontrol altına almak isteyen merkezi hükümet, 15 Nisan'da ikinci ev almak isteyenlere yönelik, 'her aile ancak bir tane ev alabilir' kuralı getirdi. Hükümet ayrıca banka kredisiyle ikinci ev alımlarında da peşinatı yüzde 40'tan 50'ye çıkardı ve mortgage kredileri gösterge faiz oranlarını da 1,1 kat daha fazla olarak tanımladı. Hükümet, buna ek olarak üçüncü ve daha çok ev alacaklar için peşinatı ve mortgage oranlarını daha da yukarılara çekti. Merkezi hükümet, sorunun çözümü adına ayrıca 2010 yılında 9 milyar 250 milyon dolarlık bütçeyi, düşük gelirlilere konut inşa etmek için ayırdı. Önlemler arasında 3 milyon ucuz konutun inşa edilmesi ve 2 milyon 800 bin gecekondunun elden geçirilmesi de bulunuyor.

ÇARE BOŞANMAK

Çin'in ortasında yer alan Hunan eyaletindeki bir evli çift, 720 bin yuan (108 bin dolar) tutarındaki ikinci ev için yeni kurala göre, peşinat için 50 bin yuan ( 8 bin dolar), kredi faizi için 100 bin yuan (16 bin dolar) ek para ödemek zorunda. Bununla beraber, emlak şirketi, söz konusu çiftin ek ödeyeceği 24 bin doları ödememesinin çaresini boşanmalarında görüyor. Haberde, bir kocanın, 'evli çiftler, ikinci ev alırken peşinat ve faiz artışından etkilenmemek için geçici olarak boşanmayı, alımın gerçekleşmesinden sonra tekrar evlenmeyi düşünür' görüşüne yer verildi.

Bu arada, boşanmanın yanında, evlenecek çiftler de söz konusu artıştan etkilenmemek için evlilikleri geciktirmeyi planlıyor. Feng soyadlı bir avukat, gazeteye konuşmasında, boşanmayı iki tarafın gizli olarak yapması halinde bile, hızlı evlilik ve boşanmanın kanunla korunduğunu ifade etti.

SATIŞLAR DÜŞTÜ

Son verilere göre, ev satışları başkent Pekin'de yüzde 45, Şanghay'da yüzde 33, Shenzhen'da da yüzde 64 oranında geriledi. Hükümet, yeni önlemleri, ikinci ve üçüncü evleri alan yatırılcılara ve buradan para kazanan vurgunculara (spekülatör) yönelik aldı. Yeni uygulamaya göre, büyük şehirlerde ev fiyatlarında yılın ikinci yarısından itibaren düşüşün olacağı ve bu oranın da yüzde 30 civarında olduğu yönünde.

BEKLE-GÖR POLİTİKASINA GEÇİLDİ

Şimdi yatırımcılar, 'bekle-gör'' politikasına geçti. Ancak, ilk ev alanların talebinin daha da artacağı belirtiliyor. Özellikle Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde ev fiyatları birkaç kat artmış, bu durum hükümeti yeni önlemler almaya itmişti. Ucuz ve kirası düşük yeni evlerin inşa edilmesi, ikinci el ev alımlarında peşinat için ödenen miktarın yükseltilmesi ve Çin Merkez Bankası'nın mevduat garantisi oranını yükselterek, kredilere sınırlama getirmesi gibi önlemlere başvurulmuştu. Ancak bu önlemler etkisini şimdilik göstermemiş, ev fiyatlarındaki artış Ocak 2010'da da yüzde 9,5 oranında gerçekleşmişti.

Pekin'deki ortalama bir evin metrekaresi 4 bin dolar civarında. Ortalama gelire sahip bir kişinin iki odalı ev alması için 20 ile 30 yıllık (Uluslararası ortalama ise 6 yıl) civarında gelirini eve yatırması gerekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39