banner39

Çin'de komünist devrimin 60. yıldönümü-FOTO

Komünizmle yönetilen Çin, Mao'nun Çin Komunist Cumhuriyeti'ni kurmasının 60.yılını kutluyor.

Arşiv 01.10.2009, 12:08 01.10.2009, 14:04
Çin'de komünist devrimin 60. yıldönümü-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti, 1 Ekim 1949 yılında kuruldu.  Mao Zedong, 60 sene önce Pekin'deki Tiananmen meydanında yaptığı açıklamayla Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan etti. Çok sancılı ve uzun yıllar süren bir iç savaşın sonunu getiren bu adımla Çin yeniden dünya sahnesine geri döndü. Batılı ülkeler, o günden bu yana dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olan ve komünizmle yönetilen Çin içinde bulunan büyük etnik unsurlara baskıyı arttırıırken, diğer yandan ekonomik faaliyetlerini zirveye çıkarma telaşında.


Mao Zedong, 1 Ekim 1949'da, Pekin'deki Tiananmen meydanında yaptığı açıklamayla Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan etti.
Mao Zedong, Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmen ilanını duyurduğu konuşmasını yaparken, Batı dünyasında büyük bir şok yaşanıyordu. Çünkü, Soğuk Savaş'ın yaşandığı bir dönemde, 600 milyonluk nüfusuyla Çin bir anda öteki satha, komünistlerin tarafına geçmişti. 20'nci yüzyılın başlarında ortaya çıkan "Sarı tehlike" sözcüğü "Kızıl tehlikeye" dönüşmüştü.

Ancak 60'lı yılların başında Çin ve kutuplaşmanın en önemli aktörlerinden Sovyetler Birliği'nin arasının bozulması Pekin Yönetimi'ne ilgiyi artırdı. Özellikle 1968 yılındaki öğrenci hareketi Çin'e karşı büyük bir hayranlık geliştirdi.Öğrenci hareketinin öncü düşünürlerinden biri olan Sosyolog Herbert Marcuse, bu hayranlığını nedenini şöyle açıkladı:

"Bu yeni komünizm ya da şöyle demek isterseniz, bu tabandan gelen komünizm, belki de Sovyetler Birliği'nde gelişen komünizmden tamamen farklı olanaklara sahip."Andy Warhol, Çin devriminin liderini bir Pop ikonuna dönüştürürken, dünya Çin'de gerçekte neler yaşandığından haberdar değildi. Çünkü ülke kapılarını Batılı ziyaretçilere kapatmıştı ve kapıları yeniden aralaması 1970'li yıllarda gerçekleşti. 1972 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'ni resmen tanıyan Almanya'dan Pekin'e ilk ziyaret ise dönemin Başbakanı Helmut Schmidt tarafından 1975 yılında yapıldı. Schmidt, ziyaretini şu sözlerle aktardı:

Öğrenciler şiddetle bastırıldı

1980'li yıllarda siyasi liberalleşme belirtileri, reform umutlarını beraberinde getirdi. 1989 yılında Çinli öğrenciler bir kez daha sokaklara çıkıp gösteri yapmaya başlayınca tüm dünyanın gözü Çin'e çevrildi. Ancak coşku uzun sürmedi. Pekin yönetimi, protestoları, kanlı bir şekilde bastırdı. Yaşananlar dünyada infial yarattı. Pek çok dünya ülkesi, Çin ile ilişkilerini dondurdu. Ancak bu şaşkınlık da uzun sürmedi. Çünkü ekonomik alandaki gelişmesi Çin'i bir çekim merkezine dönüştürmüştü.

Çin, son olarak Uygur bölgesinde Uygur Türklerine yönelik katliam sürerken, diğer yandan Tibetlilere yönelik ayrımcı politikalarını sürdürüyor.

banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Cin`in silahlara yaptigi gösteri, Sovyetler Birligin`den ve Kuzey Kore`den bir örnektir.

Modern dünyaya uymayan bu gövde gösterisi, ilk önce kendi halkini korkutmak icindir. Kominist Parti ve Cin`i kuran politikacilari öven sözlerle tasinan pankartlar, onlarin ne serbest ekonmiye gectigine uyuyor, ne bir adim demokrasi ve insan hakkina.

Mao`un kendi halkindan 80 milyonu öldürügünü hepsi unutmus ve dev posterlere onu yeniden diriltmisler. Cin ilerlemiyor, insanlik yönünden geri gidiyor.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?