banner39

Çin'de Ramazan bir başka-Fotolar

Ramazan Bayramı, Çin'de de kendine has ikliminde kutlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çin'de Ramazan bir başka-Fotolar

Bütün dünyada Müslümanlar tarafından coşkuyla kutlanmaya başlanan Ramazan Bayramı, Çin'de de kendine has ikliminde kutlanıyor. Nüfusun 15 milyona yaklaştığı başkent Pekin'deki Müslümanlar bayram namazını, Niujie Camii'nde kıldı. Tarihi mimarisi ve farklı milletlerden büyük bir kalabalığı ağırlayan cami, tarihi günlerinden birini yaşadı. 200 bin Müslüman'ın yaşadığı Pekin'de 60 bin kişi bu cami etrafında toplanarak bayramı kutladı.

Cami etrafında bayram alışverişi yapanların yanında ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden gelip, Pekin'de yaşayan Uygur azınlıklar da yöresel danslar yaparak, eğlendi. Caminin yanındaki cadde güvenlik dolayısıyla trafiğe kapatılırken, geniş güvenlik önlemleri alındı. Bu arada bayramı fırsat bilen dilenciler ordusu ise gelen geçen herkese el açtı.

Havanın soğuk olmasına rağmen, yerli yabancı binlerce Müslüman, restorasyonu tamamlanmış Niujie camisinde bayramı kutlamanın heyecanını yaşarken, sevdikleriyle de bol bol fotoğraf çektirme imkanı buldu. Namaz sonrası konuşan yaşlı bir Çinli, herkesin bayramını kutlarken, 7 yaşındaki Çinli Yunus ise önce Allah'a teşekkür etti, sonra da herkesin bayramını kutladı.

NOBELLİ YUNUS DA BAYRAMI ÇİN'DE KUTLADI

Çin'de bulunan ve bu yılki Nobel Barış Ödülü'nü alan Bangladeşli Muhammed Yunus ve diğer ülkelerin Bakan ve Büyükelçileri de 14. yüzyılda yapılan camiye gelen kalabalığın arasındaydı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı Cami ve çevresinde namazın ardından hummalı bir telaş başladı. Kimileri yemek için çevrede satılan şiş kebap yada şekerlemelerden alırken, kimileri de çevredeki lokantalara giderek, bayram yemeği yedi.

56 farklı etnik kökenin bir arada yaşadığı ülkedeki 30 bin kadar cami ve yaklaşık 50 bin imam var. 1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin `de yaklaşık 10 ayrı Müslüman milliyet yaşıyor ve sayılarının resmi rakamlara göre, 20 milyon gayri resmi rakamlara göre ise 40 milyona yaklaştığı belirtiliyor.

Kaynak: Samanyoluhaber

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?