banner15

Çin'de tarihin en büyük tatbikatı başladı

Çin ordusu, 50 bin kişilik birliklerle, tarihinin en büyük seferberlik tatbikatını yapıyor.

Çin'de tarihin en büyük tatbikatı başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 2.5 milyonluk Çin ordusu gövde gösterisi yapıyor. Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Çin ordusu modern şartlara uygun bir şekilde, ülke genelinde tatbikata başladı.

Tatbikatta, 50 bin kişilik dev birliklerin, ülke içinde çok uzun mesafelere hızla taşınması ve gittikleri yerlerde savaş durumuna geçmesi gözlemlenecek.

İlk aşamada, Çin Kurtuluş Ordusu piyade birlikleri, Hava Kuvvetlerinin koruması altında, kuzeybatıdan kuzeydoğuya 5 eyaleti geçerek 13 günde ulaşacak.

Uzmanlar, ordunun her yıl tatbikat yaptığını, ancak bu tatbikatın ordunun bugüne kadarki en büyük seferberlik hareketi olduğunu belirtiyor.

Gerçek mermilerin kullanılacağı tatbikatta, hava kuvvetlerine, sivil havacılık ve sivil kargo uçakları destek verirken, ağır silahlı araçlar, zırhlı piyade taşıyıcılar ve tanklar, piyadelerle birlikte sivil amaçlı demir yollarında 350 kilometre hızla giden trenlerle taşınacak.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahin EKBER
Şahin EKBER - 10 yıl Önce

ya bu Kürşatın 40 yigitle lüks ordusunu darmadağın ettiği çin değil mi. Türke vız gelir. ama tek şart var: Türk Birliğinin sağlanması.

banner39

banner36

banner37

banner35