banner39

Çin'de yardım ekibi toprak altında kaldı

Kurtarma çalışmalarına katılan 200 kişilik bir ekip çamur yığının altında kaldı

Arşiv 19.05.2008, 10:13 19.05.2008, 12:30
Çin'de yardım ekibi toprak altında kaldı


Çin'i 12 Mayıs'ta vuran 7.9 büyüklüğündeki depremin ardından arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, 200 kişiden oluşan bir kurtarma ekibi toprak altında kaldı. Toprak altında kalan ekibe ulaşma çalışmaları sürüyor. Haberi veren Şinhua haber ajansı, olayla ilgili başka ayrıntı vermedi.

Bu arada Sichuan eyaletindeki depremden iki mucizevi kurtuluş daha yaşandı. Depremden yaklaşık 1 hafta sonra 2 kadın daha enkaz altından sağ çıkarıldı.

Şinhua haber ajansı, Tiençi Kömür madeni konutlarında Vang Facen adlı 50 yaşındaki bir kadınla, Beyçuan ilçesinde Li Lingcui adlı 61 yaşındaki bir kadının enkaz altından sağ çıkarıldığını bildirdi.

Ajansın haberinde, Vang adlı kadının bulunduktan sonra 40 dakika süren bir çalışmayla kurtarıldığı ve hastaneye götürüldüğü belirtildi.

Daha önce depremin merkezüssü Vinçuan ilçesine bağlı bir köyde YüCinhua adlı bir kadın elektrik santrali enkazından 150 saat sonra kurtarılmıştı. Ayrıca bir Alman turist 114 saat sonra, bir erkek 139 saat sonra enkaz altından canlı çıkarılmıştı.

Kurtarma çalışmalarına katılan Rus kurtarma ekibi de 61 yaşında bir erkeği 127 saat sonra enkazdan sağ çıkardı.

3 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU YAPILDI

Bu arada 12 Mayıs'ta meydana gelen depremden tam bir hafta sonra, ülke çapında 3 dakikalık saygı duruşuna bulunuldu.

Yerel saatle depremin meydana geldiği 14.28'de başlayan saygı duruşu sırasında, Çin'de hayat kelimenin tam anlamıyla durdu. Motorlu taşıtlar klaksonlarını, trenler ve gemiler düdüklerini çaldı.

Ülkede 19 ve 21 Mayıs günleri arasında ulusal yas ilan edildiğinden, tüm eğlence faaliyetleri iptal edildi. Bu günlerde olimpiyat meşalesi ateşi koşusuna da ara verildi.

ÖLÜ SAYISI 50 BİNİ GEÇEBİLİR

Kurtama çalışmaları sırasında toplanan ceset sayısı da son açıklamaya göre 32 bin 476'yı buldu. Yetkililer, daha önce ölü sayısının 50 bini geçebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?