banner39

Çin'deki depremde ölü sayısı 617'ye çıktı

Çin'de dün meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 617'ye çıktı.

Arşiv 15.04.2010, 10:58 15.04.2010, 13:44
Çin'deki depremde ölü sayısı 617'ye çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Çin'in kuzeybatısındaki Qinghai (Çinhay) eyaletinde dün meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 617'ye çıktığı açıklandı. 

Devlet medyası, yetkililere dayanarak verdiği haberlerinde, yaralı sayısının 9 bin 110, kaybolanların ise 313 kişi olduğu bildirildi.

Fay hatları üzerindeki Tibet platosunda oluşan depremde 15 bin evin yıkıldığı ve 100 bin kişinin güvenli yerlere yerleştirilmesinin gerektiği kaydedildi. Ölenlerden 56'sının öğrenci olduğu ifade edildi. Enkazdan bine yakın kişinin de kurtarıldığı belirtilirken, ihtiyaç maddelerini taşıyan konvoyların bölgeye henüz ulaşamadığı bildirildi. Hükümet bölge için 30 milyon dolarlık bütçe ayırırken, kurtarma ekipleri, mühendis ve doktorların yanı sıra özel eğitimli köpekler de bölgeye sevk edildi.

Depremde yerle bir olan eyaletin güneyindeki Yüşu Tibet Özerk İli'ne bağlı 100 bin nüfuslu Ciegu kasabasında bugün bir açık hava hastanesi kurulacak. Kurtarma çalışmaları gece boyunca sürdü. Deniz seviyesinden 4 bin metre yüksekte olan deprem bölgesinde halk geceyi dondurucu soğuk, şiddetli rüzgar ve sık sık oluşan artçı sarsıntılarla geçirdi. Yetkililer, bölgenin dağlık yapısının kurtarma çalışmaları önünde en büyük engel olduğunu açıkladı. Depremde yıkılan evlerin çoğunun kerpiç ve ahşaptan olmasının ölü sayısının artmasında önemli bir etken olduğunu ifade ediyor. Depremde ölü sayısı dün 400, bu sabah ise 589 olarak açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?