banner39

Çin'den ABD ve Avrupa'ya darbe

Dün başlayan Çin-Afrika İşbirliği zirvesi sona erdi. Çin, Afrika ile 1,9 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çin'den ABD ve Avrupa'ya darbe

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Dün Beijing'de başlayan Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi sona erdi. Çin, önümüzdeki üç yıl zarfında Afrika’ya yapacağı yardımı arttıracağını duyurdu. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Afrika ülkelerine verdikleri kredinin arttırılacağını, kalkınma desteğinin de iki katına çıkarılacağını söyledi. Jintao ayrıca, bir Afrika-Çin fonu kurmayı, 15 bin Afrikalıya meslek edindirmeyi, kıtada hastane ve okul yaptırmayı hedeflediklerini duyurdu.

Çin, dünya pazarında güçlenmesiyle Afrika’dan sağlayabileceği ham maddeye daha fazla ihtiyaç duyuyor. İnsan hakları kuruluşları ve Dünya Bankası, Pekin yönetimine, Afrika kıtasında izlediği ekonomik politikadan dolayı dünya standartlarını ve insan haklarını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor. Zirveye, Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi de dahil 48 Afrika ülkesinin hükümet ve devlet başkanları ya da temsilcilerinin yanı sıra uluslararası örgütlerin temsilcileri katılıyor.

Toplantıda, önümüzdeki üç yıl içinde uygulanacak "Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Pekin Eylem Planı" da onaylandı. Öte yandan, bugün sona eren 2. Çin-Afrika İşletmecileri Toplantısında, Çin'den 12 işletme ve kuruluş, Afrika ülkelerinin hükümetleri ve işletmeleriyle 1,9 milyar Amerikan Doları tutarında 16 işbirliği anlaşması imzaladı.

Etiyopya, Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Gana dahil 11 Afrika ülkesiyle imzalanan projeler, alt yapı tesisleri inşası, telekomünikasyon ve teknik donanım ihracatı, doğal kaynakların geliştirilmesi ve finans sigortası gibi alanları kapsıyor. Çin Başbakanı Ven Ciabao da bu yıl iki taraf arasındaki ticaret hacminin 50 milyar doları bulmasının beklendiğini hatırlatarak, bu rakamın 2010 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarılmasını istedi.

Çin-Afrika Ortak Sanayi ve Ticaret Derneği

Çin-Afrika Liderleri ile Sanayi ve Ticaret Çevresineki Temsilciler Arasındaki Diyalog ve 2. Çin-Afrika İşletmecileri Toplantısı bugün (4 Kasım) Beijing'de başladı. Toplantıda, Çin Uluslararası Ticareti İlerletme Komitesi Başkanı Wan Jifei ve Afrika Ticaret, Sanayi, Tarım ve Hizmet Sektörleri Dernekleri Birliği (UACCIAP) Başkanı Muhamed El Masry, işbirliği anlaşmasının yarın imzalanacağını ve Çin-Afrika Ortak Sanayi ve Ticaret Derneği'nin kurulacağını ortaklaşa açıkladılar.

Çin Ticaret İlerletme Derneği ve UACCIAP'tan oluşan Çin-Afrika Ortak Sanayi ve Ticaret Derneği, Çin ve Afrika'nın sanayi ve ticaret çevreleri arasında, ticaret, yatırım, teknoloji transferi, hizmet ve sanayi gibi alanlardaki işbirliğinin kapsamlı çerçevesini oluşturup geliştirmeyi, Çin ve Afrika arasındaki ticari faaliyetleri yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

Çin'den Avrupa ve Amerika'ya yumuşak darbe

 

Kuveyt'te yayınlanan Er-Ra'y El-Aam gazetesi, Pekin'de düzenlenen Çin-Afrika Dayanışma Forumu'nda Çin'in Afrika'yla yardımlaşma programını açıklayarak "Siyah saha"da Avrupa ve Amerika'ya yumuşak bir darbe indirdiğini yazıyor.

 

Haberde, Çin Devlet Başkanı'nın 41'i aşkın Afrikalı liderin katıldığı açılışta yaptığı konuşmada Afrika'ya yönelik girişimi ilan ettiği yazıyor. Haberde, Çin'in ekonomik işbirliği karşılığı Afrika ülkelerine hiçbir siyasi şart koşmadığına da dikkat çekiliyor.

 

Yine haberde yazdığına göre, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Çin şirketlerinin Afrika'da yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla 5 milyar dolarlık bir kalkınma sandığının kurulacağını da vaat etmiş ve eklemiş:

 

"Çin, önümüzdeki üç yıl içerisinde 15 bin Afrikalı'yı eğitecek, yüz Çinli ziraat uzmanını Afrika'ya gönderecek ve Afrika'nın çeşitli yerlerinde 10 ziraat eğitim merkezi kuracak."

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi de, bugünkü başmakalesini bu konuya ayırmış. Yazının başlığı: "Çin.. Büyük ilerlemenin ilk adımları!!"

 

Makalede, bütün dünyanın "Çin nereye gidiyor?" sorusunu sorduğuna ve Çin'in başı komünist, gövdesi kapitalist bir yapıya sahip olduğu ve bu iki zıt olguyu bir arada bulunduran kendine has bir sistem oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?