banner15

Çin'de yabancı medyadan rahatsız

Azerbaycan yabancı tv yayınlarını durdurdu, Çin, ülkede yükselişte olan yabancı medya yayınlarını "sorumsuz haberler" nedeniyle eleştirdi.

Çin'de yabancı medyadan rahatsız

Pekin'de bir konferans sırasında konuşan Devlet Konseyi Enformasyon Dairesi Başkanı Cai Wu, yayınlarda düşük oranda pozitif haberler bulunduğuna dikkat çekti. Wu, "Bazı ünlü basın organları, haber yapmak ve buradaki durumu anlayabilmek için Çin'e hiç gelmemiş kişiler tarafından araştırmacı haberler ve yorumlar yayınlıyor. Bu sorumsuzluk" diye belirtti. Wu ayrıca ülkedeki yabancı medya yayınlarında yüzde 30-40 civarında artış görüldüğünü bildirdi.

Çin ülkedeki tüm medya organlarını kontrol ederken, yabancı gazeteciler üzerinde de bir dizi kısıtlama sürdürüyor. Bu uygulamalar genellikle yetkililer tarafından hassas olarak addedilmiş, protestolar, hastalıklar, insan hakları gibi konular üzerinde yürütülüyor.

Geçtiğimiz günler de, Azerbaycan, aralarında Kanal D ve Samanyolu'nun da bulunduğu yabancı tv kanallarının yayını durdurma kararı almıştı. Sebep olarak Azerbaycan'la ilgili programların kanallarda gösterilmemesi olarak gösterilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48