banner39

Cindy Sheehan'den İhvan-ı Müslimin'e destek

Oğlunu Irak'taki savaşta kaybeden savaş karşıtı Amerikalı anne Cindy Sheehan, Mısır İhvan-ı Müslimin Hareketine destek verdi.

Arşiv 14.02.2008, 11:48 14.02.2008, 13:55
Cindy Sheehan'den İhvan-ı Müslimin'e destek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak işgalinde oğlunu kaybettikten sonra kendini savaş karşıtı çalışmalara adayan Amerikalı ünlü aktivist Cindy Sheehan, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Hareketi'nin (İhvan-ı Müslimin) gösterilerine katıldı.

Cindy Sheehan, ülkede ilk kez kadınların düzenlediği, "sivillerin askerî mahkemede yargılamasına karşı çıkan mitinge" katılarak İhvan-ı Müslimin'e destek verdi.

Siyah üniformalı ve kasklı polislerin yakın takibe aldığı gösteriye geçen yıl gözaltına alınan 40 üst düzey İhvan üyelerinin eş ve çocukları da katıldı.

Göstericiler, Hüsnü Mübarek'in eşinin bulunduğu mekânın önünde toplanarak, yakınlarının serbest bırakılmasını istediler.

Kadın ve çocuklardan oluşan protesto eylemine katılan savaş karşıtı Amerikalı aktivist Cindy Sheehan "Uluslararası hukuka aykırı biçimde sivillerin askerî mahkemede yargılanmalarına karşı çıkmak için buradayım" dedi.

OĞLU IRAK'TAKİ SAVAŞTA ÖLDÜ

Sheehan, oğlunun Irak'ta ölmesi üzerine Teksas'taki çiftliğinin dışında oturma eylemi yapmasıyla tanınıyor.

Sheehan, oğlunu savaşta kaybetmiş bir ana olarak Suzanne Mübarek'e mektup yazarak bu çocukların ve kadınların nasıl acı çektiklerini belirttiğini açıkladı.

2006 yılında ülke çapında İhvan-ı Müslimin örgütüne yönelik geniş bir tutklama kampanyası başlatılmış, üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu tanınmış isimler tutuklanmıştı.

Benzer kampanya geçen yıl da devam etti. İhvan kaynaklarına göre, 2007 yılı içinde 3 bin 245 cemaat üyesi tutuklandı.

Yorumlar (1)
MAHFUZ BİLEK 15 yıl önce
Yüce ALLAH cc hidayet nasip eylesin. Zalime karşı mazlumdan yana olanlara rabbimiz rahmet yağdırsın. amin
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?