banner39

Çin'in AB'ye maliyeti 20 milyar avro

Dünya ticaretindeki gizli engellere adece Çin’deki ticari kısıtlamaların Avrupalı şirketlere maliyetinin 20 milyar Euro oyduğu bildirildi.

Arşiv 20.04.2007, 13:09 20.04.2007, 15:39
Çin'in AB'ye maliyeti 20 milyar avro

Avrupa Konseyi’nin Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson dünya ticaretindeki gizli engellere değinerek, sadece Çin’deki ticari kısıtlamaların Avrupalı şirketlere maliyetinin 20 milyar Euro oyduğunu, Avrupalı şirketler için ihracat fırsatları yaratmak için yeni bir atılım yapmak istediklerini açıkladı. AB, Çin ve Hindistan gibi pazarlardaki ticari engelleri ortadan kaldırmaya yönelik yeni politikalar benimsiyor. AB üyesi ülkeler ve şirketlerle birlikte kısıtlamaları belirleyip, bunları kaldırtmaya çalışacak.

SONUNDA FARK ETTİLER

Tekstil başta olmak üzere Türkiye’den pek çok sektör temsilcisinin adil ticaret için çağrı yaptığı Mandelson, sonunda Uzakdoğu’nun yarattığı haksızlığı fark etti. 2005 yılı başlarında Türk tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri Sirkeci Postanesi önünde eylem yapıp, Mandelson’ı faks yağmuruna tutmuşlardı. AB, 11 yıllık stratejisinde değişiklik yaparak, fikri mülkiyet haklarının korunması ile global ve ikili ticaret kurallarının sıkı bir şekilde uygulanmasını garanti altına almaya odaklanıyor. Stratejinin merkezinde yabancı şirketler aleyhinde artan gümrük ve tarife dışı engeller ile mücadele etmek bulunuyor.

ADİL REKABET SAĞLANMALI

Mandelson, AB’nin ekonomik büyümeyi, gelişmekte olan ülkelerden alacakları güçle sürdürebileceğini belirterek, ulusal güvenlik ve çevresel koruma düzenlemeleriyle, gereksiz prosedür arasında bir ayrım yapılması gerektiğini söyledi. Mandelson "Avrupalı şirketlerin o pazarlarda adil bir şekilde rekabet etmesini sağlamalıyız" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?