banner39

Çin'in ikinci adamı üçüncü köprü için Türkiye'de!

Çin'in güçlü isimlerinden Çin Komünist Partisi Politburo Daimi Üyesi Li Changchun, sessiz sedasız Türkiye'ye geldi

Arşiv 15.04.2010, 14:46 15.04.2010, 18:40
Çin'in ikinci adamı üçüncü köprü için Türkiye'de!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Forbes'a göre dünyanın en güçlü 19. kişisi olarak gösterilen Li Changchun, beraberinde geniş bir işadamı ve siyasi ile birlikte 4 günlük resmi ziyaret için dün Türkiye'ye geldi.

Gündemde fazla yer bulamamasına rağmen, Çin'in önemli kararlarına imza atan isimlerinden biri olan Li Changchun'un ziyareti özellikle ekonomi ve enerji alanlarında ciddi görüşmelerin yapılacağına işaret ediyor.

Çinlilerin 'lider' olarak adlandırdığı Li'nin Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve AK Parti Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerde Çin-Türkiye ikili ilişkileri ve iki ülkenin ortak ilgi alanına giren uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

Nitekim, Li ilk resmi toplantısını Türk ve Çinli işadamlarını bir araya getiren İstanbul Valiliği ve DEİK'in organize ettiği yemekte yaptı. Çin ve Türkiye'nin karşılıklı olarak bir ekonomik büyüme döneminde olduğunu belirten Çin lideri, "İki ülkeninin işbirliğini hızlandırmasının tam zamanı" dedi, "Türkiye'den ithalatı artırıp iki ülke arasındaki ticareti daha dengeli bir hale getirmek istiyoruz. Önümüzdeki dönem 5 yıllık kalkınma planı hazırlayacağız. Artık yabancı şirketlere daha fazla pazar olanağı sunacağız" diye konuştu. Li özellikle müteahhitlik, finans ve enerji gibi alanlarda işbirliği istediklerini söyledi.

TİCARET HACMİ 12 KAT ARTTI

Görüşmeleri öncesi Sabah gazetesine açıklamalarda da bulunan Çin Komünist Partisi Politbüro Daimi Üyesi Li, Ankara ve Pekin ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını önerdi. Çinli lider şöyle konuştu:

"2000 yılında ikili ticaret hacmi 1 milyar dolardı. 8 yılda 12 kat artış gösteren bu tutar, 2008'de 12.6 milyar dolara ulaştı. Küresel finans krizine rağmen Türkiye- Çin arasındaki ikili ticaret hacmi 2009'da 10 milyar doları yakaladı. Çin, art arda üç senedir Türkiye'nin dördüncü büyük ticaret ortağı konumuna geldi. Son yıllarda müteahhitlik sektörü Çin'le Türkiye'nin ekonomik işbirliğinin parlak noktasını oluşturdu. 2007'de Çin şirketlerinin Ankara-İstanbul hızlı tren projesine katılması ilişkilerde yeni sayfa açtı. Çin tarafı olarak büyük ve saygın şirketlerimizin Türkiye'de yatırım yapmasını ve iki tarafın üçüncü ülkelerde ortak projeleri hayata geçirmesini teşvik edeceğiz. Türkiye ile eşgüdümü güçlendirip Orta Asya bölgesinde işbirliği yapmayı da arzu ediyoruz."

MARMARAY'I KAÇIRDI, 3. KÖPRÜ İHALESİNİ İSTİYOR

Li Changchun’a eşlik eden yaklaşık 100 kişiden oluşan üst düzey Çinli işadamı heyeti Türkiye’de yatırım ile ortaklık arayışında.. Çinli yatırımcıların özellikle telekom, ulaşım, madencilik enerji santralleri, inşaat/müteahhitlik ve otomobil sektörlerinde faaliyet gösterdiği belirtildi. Çin heyetinin gündeminde olan konulardan biri de, önümüzdeki ay güzergahının açıklanması beklenen İstanbu'un 3. köprüsünün ihalesi...

Yeni bir köprü yapılacağının ortaya çıkmasından hemen sonra, yapımına talip olduğunu açıklayan Çin'in en büyük rakibinin Hindistan olacağı iddia ediliyor.Diğer talipliler arasında Japon, Kore, İtalyan ve İspanyol firmaları var.

bogaz_koprusu20.jpg

Köprü ve yol yapımı konusunda uzmanlaşmış olan China Road and Bridge Corporation 3. köprünün yapımına talip olduklarını açıklamış, firmanın Baş Mühendisi Yao Haidong daha önce Marmaray projesi ve tüp geçiş projesi ile ilgilendiklerini ancak başarılı olamadıklarını söylemişti. Çin bu defa ihaleyi kazanmak için daha kapsamlı bir lobi faaliyeti yürütüyormuş gibi görünüyor.

Ocak ayında Türkiye'ye gelen Çin Dış Ticaret Bakanı Chen Deming de beraberinde 100 işadamı getirmiş, 3. Boğaz Köprüsü projesiyle yakından ilgilendiklerini belirtmişti.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 19. KİŞİSİ GÖSTERİLMİŞTİ

Politbüro Daimi Komitesi'nin işleyişi sıkı bir gizlilik içinde yürütülse de, iç politika analistleri, ülkenin kritik kararlarının alınmasında 9 üyenin her birinin eşit statüde bulunduğunu belirtiyor. Lider kadronun üyelerinden Devlet Başkanı Hu Jintao ise, toplantılara Genel Sekreter sıfatı ile katılıyor. Kimi analistler, Hu'nun bazı konularda veto yetkisinin bulunduğunu ifade etse de, Hu'nun lider kadrosundaki konumu eşitler arasında birinci olarak niteleniyor.

Merkezi karar alma organı Politburo'ya en genç yaşta seçilme ünvanına da sahip bulunan Li Changchun, 1998'den bu yana Politbüro'nün üyeliğini sürdürüyor. Li, geçen yıl Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü 19'uncu kişisi olarak gösterilmişti.

Yorumlar (1)
Aydemir 12 yıl önce
Cin dünyanin her yerinde aldigi ihalelere kendi iscilerini yaninda götürüp sonra oraya yerlestiriyor. Bir Türkye`ye cekirgeler gibi üsüsmemislerdi. Simdi sira bize de geldi.

Allahim sen bizim devlat adamlarimizin gözlerini ac...
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?