banner39

Çin'in 'Keşmir'e özel vize' kararına Hint tepkisi

Çin yönetiminin Keşmirliler'e özel vize statüsü uygulamaya başlaması Hindistan'ı kızdırdı

Arşiv 02.10.2009, 11:38 02.10.2009, 12:57
Çin'in 'Keşmir'e özel vize' kararına Hint tepkisi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin hükümeti, Keşmir'de yaşayan ve Çin'i ziyaret etmek isteyenlere yönelik özel bir vize uygulaması başlattı.

El yazısı ile Keşmirliler'in pasaportları üzerine işlenen vize, Hindistan ile Çin yönetimi arasında gerginlik yarattı. İktidar partisi üyelerinden bazıları, Keşmirliler'e özel vize uygulamasını "kınarken," iki ülke arasındaki gerginliğin faturasını yine Keşmirliler çekiyor.

Hint hükümeti, Çin tarafından Keşmirli ziyaretçilerin pasaportlarına iliştirilen vizeleri "geçersiz" olarak niteleyerek, aralarında iş adamlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin ülkeden çıkışlarına izin vermiyor.

Şimdiye kadar 100'den fazla kişiyi etkilediği, bunların çoğunu Hint işgali altındaki Keşmir'den Çin'de öğrenim gören öğrenciler ve bazı işadamları olduğu kaydedildi.

İki ay önce Çin vizesi almak için başvuran ve pasaportuna "özel vize" verilen Srinagarlı işadamı Ecaz Hüzeyin, Hintli yetkililer vizeyi kabul etmediği işin uçağını kaçıran Keşmirliler'den sadece biri.

Delhi'deki Çin konsolosluğuna şikayette bulunan Hüseyin, Çinli yetkililerin kendisine "özel vize" statüsü hakkında bilgi verdiğini, bunun üzerine Hindistan görevlileriyle yaptığı tartışmaların ardından sonunda geçiş hakkı aldığını anlattı.

Okul döneminin başlamasıyla, Çin ile Hindistan arasındaki 'vize restleşmesi'nden en fazla etkilenenler ise Keşmirli üniversite öğrencileri oldu.

Gerginliğin siyasi boyutları ise, Pekin ile Yeni Delhi arasındaki diplomatik ilişkileri etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Keşmir'deki işgalci hükümetin başkanı Seyfeddin Soz, "Keşmir'in Hindistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu", Çin'in bunu "sorgulamaya hakkı" olmadığını savundu.

Bağımsızlık yanlısı Hürriyet Konferansı eski lideri Abbas Ensari ise, bu uygulama ile, Çin'in Keşmir'deki durumun "tartışmalı" olduğunu kabul ettiğini söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?