banner15

Çin'in sadece dış ticareti Türkiye'nin 3 katı

Çin'in dış ticaretteki hacmi Türkiye'nin 700 milyar dolarlık milli hasılasının tam üç katı.

Çin'in sadece dış ticareti Türkiye'nin 3 katı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürettiği ucuz ve kalitesiz mallarla dünyanın birçok ülkesini korkutan Çin'in, sadece dış ticareti Türkiye de dahil yüzlerce ülkenin milli hasılasından daha fazla.  

Küresel mali krizden olumsuz etkilenen Çin'in dış ticareti canlanmaya başladı ve ticaret hacmi 2 trilyon doları geçti.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Fu Ziying, ülkenin güçlü ekonomik büyümesi için ticaret hacminin artmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi. Çin'in dış ticareti geçen yıl Ekim ayından itibaren üst üste 5 ay düşüş göstermişti. Ancak ticaret hacmi bu yılın Mart ayından itibaren artmaya başlamış ve üst üste beş ay artış kaydetti. Çin'in Temmuz ayında dış ticaret hacmi Haziran ayına oranla yüzde 10 artarak 200,2 milyar dolar oldu.

Son artışlara rağmen dış ticaretteki artış hızı önceki yılara oranla düştü. Açıklanan son verilere göre, 2009'un ilk 7 ayındaki dış ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında azalarak 1.14 trilyon dolar gerçekleşti. Çin'in en büyük ticaret ortakları Avrupa Birliği (AB), ABD ve Japonya'nın sıralaması değişmedi.

Bu arada Çin'in mali gelirlerinin Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10,2 artarak 669,59 milyar yuan (97.96 milyar dolar) oldu. İlk 7 aydaki mali gelir de geçen yılın ilk 7 ayına oranla yüzde 0,5 azalarak 4.067 trilyon yuan (yaklaşık 600 milyar dolar) olarak gerçekleşti.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35