Çin'in yeni DTürkistan valisi demir yumruk sözü verdi

Geçtiğimiz sene Uygur katliamına sahne olan D.Türkistan'ın yeni valisi "ayrılıkçılıkla sert mücadele" vaadinde bulundu

Çin'in yeni DTürkistan valisi demir yumruk sözü verdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Doğu Türkistan'a Çin'in yeni atadığı vali Zhang Chunxian, "ayrılıkçı unsurlara karşı yenilenmiş bir darbe" operasyonu başlatılacağını açıkladı.

Bölgede silahlı güçlere hitap eden Zhang, "istikrar her şeyden önce gelir. Terörizm, bölücülük ve radikal dinciliğin getirdiği tüm bölücü ve yıkıcı faaliyetlere en sert şekilde müdahale edeceğiz" dedi.

Zhang Nisan ayında bölgenin Komünist Partisi başkanı olarak atanmıştı. Atama, yüzlerce Uygur'un öldüğü, binlercesinin yaralandığı ve kaybolduğu Han Çinliler'in Uygur katliamından yaklaşık dokuz ay sonra yapılmıştı.

Çin Urumçi'de yaşanan katliamdan "ayrılıkçı" grupları sorumlu tutarken, ortaya hiçbir delil koymuyor.

Doğu Türkistan'da yaşayan yaklaşık sekiz milyon Uygur Türkü, Çin kontrolü altındaki bölgede yıllardır siyasi, dini ve kültürel baskı altında yaşıyor.

Pekin, Çin'in doğal kaynaklar bakımından en zengin, yaşam kalitesi bakımından ise en fakir bölgesindeki sorunun çözümü yaklaşık 1,5 milyar dolar kaynak aktarılacağını açıklamıştı.

"TANRI DAĞI PROJESİ"

Öte yandan, kültürel ve dini baskıyı artıran Çin, yeni başlattığı "Tanrı Dağı Projesi" ile, "devletin kültür ve ideolojisini" yayma çabasının artırılacağını duyurdu. "Ayrılıkçılığın önüne geçilmesi" için hazırlandığı iddia edilen proje kapsamında, oluşturulan özel birimin "yasadışı yayın ve propagandaya" karşı görev yapacağı bildirildi.

"Tanrı Dağı Projesi" ile Doğu Türkistan ve Tibet'in özgürlüğüni savunan görüşlerin ülkede dile getirilmesinin önüne geçilmeye çalışılacak.

Dünya Uygur Kongresi ise, Pekin'in geçen yılki katliamın birinci yıldönümü yaklaşırken "ayrılıkçılık" söylemini öne çıkararak Uygur Türkleri üzerinde baskı kurmak istediğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:49
banner53
YORUM EKLE

banner39