banner39

Çinli yöneticilerin maaşları azaltılıyor

Çin hükümeti, devlete bağlı bankalar, sigorta şirketleri ve diğer mali kurumlara, üst düzey yöneticilerinin maaşlarında kesintiye gitmeleri talimatını verdi

Arşiv 10.04.2009, 17:13 10.04.2009, 17:13
Çinli yöneticilerin maaşları azaltılıyor


Çin Maliye Bakanlığı, üst düzey yöneticilere çok fazla maaş verildiği ve bu yöneticilerle sıradan bir çalışan arasındaki gelir farkının giderek açıldığı görüşünü dile getirdi.

Bakanlık, mali kurumlarda üst düzey yöneticilere yapılan ödemeler ve ikramiyelerin 2007 seviyesinin yüzde 90'ını geçmemesi gerektiğini gerektiğini bildirdi.

Bakanlığa göre zarar etmekte olan şirketlerde daha da fazla kesintiye gidilmesi gerekiyor.

Küresel mali kriz yüzünden en az 20 milyon Çinli işsiz kaldı, ücretler arasındaki farktan şikâyet edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Bölge muhabirleri, küresel krizden etkilenen mali kurumların çoğunun Hong Kong'da özel şirket gibi çalışan yan kuruluşlarının olduğunu ve bu kuruluşların yeni kurallardan nasıl etkileneceklerinin net olmadığına dikkat çekiyor.

Çin Maliye Bakanı'nın bu kesintilerle daha adil bir maaş dağıtımı sağlamayı umduklarını belirtti. Çin'de büyük bankalar ve sigorta şirketlerinin büyük bölümü devlete ait.

Çin'de ortalama bir çalışan yılda 15 bin sterlin yani yaklaşık 34 bin Türk lirası kazanıyor. Bu rakam, kırsal kesimde de daha da düşüyor.

Şanghay'da bir ekonomi dergisinin araştırmasına göre, üst düzey bir mali kurumunun yöneticisinin eline yılda 40 bin sterlin geçiyor. Ancak bu rakam da Amerika Birleşik Devletleri ya da İngiltere'deki muadillerinin aldığının yine altında kalıyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?