banner39

Çıplak tarayıcıların ilk mağduru Londra'dan

Çıplak vücut tarayıcısı ile ilgili ilk şikayet Heathrow'da çalışan bir kadın güvenlik görevlisinden..

Arşiv 24.03.2010, 16:23 25.03.2010, 07:14
Çıplak tarayıcıların ilk mağduru Londra'dan

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kullanımına başlanılmadan önce tartışmaları başlayan, insan hakları örgütlerinin sert eleştiriler yönelttiği çıplak vücut tarayıcıları ile ilgili ilk resmi şikayet bir yolcudan değil, meslektaşının tacizine uğradığını belirten bir kadın güvenlik görevlisinden geldi.

İngiltere'deki Heathrow havaalanında çalışan güvenlik görevlisi Jo Margetson, yanlışlıkla tarayıcıdan geçtikten hemen sonra, aletin başında olan bir erkek meslektaşının "bedeniyle ilgili yorumunu" şikayet etti.

Jo Margetson'un polise verdiği ifadeye göre, çıplak vücut tarayıcısından geçtikten sonra, bir diğer havaalanı güvenlik görevlisi John Laker, kadın meslektaşının "göğüsleri hakkında bayağı bir yorum" yaptı.

jomargetson.jpg

Bedeni hakkındaki ifadelerin kendisinde "travma" doğurduğunu ve işine dönmek istemediğini söyleyen Margetson, Heathrow yönetimine yaptığı şikayetin ardından polise başvurdu.

"Vücut tarayıcısı denilen şeye dayanamıyorum" şeklinde konuşan kadın görevlinin açtığı taciz davası, "cihazın kötüye kullanımı" hakkında açılan ilk soruşturma oldu.

Vücut tarayıcıları Manchester ve Heathrow havaalanında bir kaç ay önce kullanılmaya başlanmıştı. Birmingham ve Gatwick havaalanları da bu yıl içinde çıplak tarayıcıların kullanılmasını planlıyor. Makineler, vücudun tüm hatlarını gösteren bir görüntü üretiyor.

İNSAN HAKLARI GRUPLARI ÖFKELİ

İngiltere'de gündeme gelen olay, cihazların çöpe atılmasını isteyen gruplar tarafından tepkiyle karşılandı.

İngiliz sivil özgürlükler grubu Big Brother Watch'dan Alex Deane, "Kişisel haklarımıza tecavüz eden bu gibi makineler havalimanlarında olduğu sürece bu ihlaller kaçınılmazdır" dedi.

Heatrhow'daki olaydan büyük rahatsızlık duyduklarını kaydeden Deane, 'eğer görevliler bu tür tacizlere muhatab oluyorsa, yasalara uyan yolculara yönelik tacizler çok daha fazla demektir. Bu pahalı makineler tamamen orantısız güç ve yasaklanmalı" şeklinde konuştu.

ciplaktarayici.jpg

Çıplak tarayıcılara yönelik tepkilerini ilk günden itibaren dile getiren müslümanlar ve İslami kuruluşlar, cihazların İslam'a aykırı olduğuna inanıyor.

Son dönemde artan tartışmaların ardından bir açıklama yapan İngiltere Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu da makinelerin ayrımcılık yasalarına ve özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı uygulamalara neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

İngiliz hükümeti ise, çıplak tarayıcıların güvenlik açısından önemli olduğunu savunarak kullanımına devam edileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?