banner15

Çirkinliği başlatan gazeteci konuştu

Hz. Muhammed karikatürlerini ilk defa yayımlayan Danimarkalı editör Rose Flemming, özür dilemeyeceğini açıkladı ve küstahça bir savunma yaptı: 'Asıl bana saygısızlık yapılıyor!'

Çirkinliği başlatan gazeteci konuştu
Danimarka gazetesi Jyllands-Posten'de Hz. Muhammed'i terörist olarak gösteren karikatürlerin yayınlayan editör Rose Flemming, CNN televizyonu ve Newsweek dergisine verdiği demeçlerde kararının arkasında durduğunu söyledi, îslam dünyası ile Batılı ülkeleri karşı karşıya getiren ve kanlı gösterilerin başlamasına yol açan Flemming, "Danimarka'da ifade özgürlüğünün sınırlarını test etmek için Hz. Muhammed karikatürlerini yayınladığını" belirterek kendini şöyle savundu: "Müslüman ülkelerdeki basının dinlere saygı gösterdiği söyleniyor. Bu doğru değil... Elimde Türk çizerlerin Hz. İsa'yı uygunsuz tasvir eden karikatürleri var. Şimdi benim özür dilememi istiyorlar. Neden özür dileyecekmişim!"

"İslam yasağı beni bağlamaz"
Danimarkalı gazeteci, Newsweek dergisinde dün yayınlanan demecinde ise karikatür gerilimini tırmandıracak şu sorumsuz açıklamaları yaptı:

Avrupa basınında son dönemde sıkça kullanılan "oto-sansür" uygulamasından rahatsız olmuştum, ifade özgürlüğünün gerçekten varolup olmadığını denemek için Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasına izin verdim.

İslamiyet, Hıristiyanlık veya başka bir din kendi tabularını kamusal alanda kabul ettirmeye çalışıyorsa ortada bir sorun vardır. Ben camide Hz. Muhammed karikatürü çizecek değilim; bu saygısızlık olur. Ama eğer İslam'ın yasakları bana, yani bir gayrimüslime uygulanmak isteniyorsa, bu birey olarak bana saygısızlık yapıldığı anlamına gelir

"Savcılar beni haklı buldu"
Karikatürler bence tüm Müslümanlar'ı terörist olarak göstermiyor. Sadece radikallerin İslam'ı kullanarak çıkarlarını koruduğunu ifade ediyor.

İfade özgürlüğü ve sansür konusuna değinirsek benim ülkemin ulusal yasaları var. Dine hakaret ettiğim söyleniyor. Bu doğru değil... Danimarkalı savcılar geçen ay verdikleri kararla benim dine saygılı olduğuma kanaat getirdiler.

S. Arabistan ve diğer Arap ülkelerindeki protestolar yanlış yönlendirme sonucu başladı. Eylemciler karikatürleri bile görmedi.

Haber7
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48