banner39

Çizgiler ustasını arıyor

Albaraka Türk, yeni bir yarışma daha düzenleyerek hat sanatına destek vermeye devam ediyor.

Arşiv 31.03.2008, 17:40 06.04.2008, 13:56
Çizgiler ustasını arıyor

İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

 

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. klasik İslâm-Türk sanatlarının temsilcilerine destekçi olmaya devam ediyor. Banka, düzenlediği hat sanatı yarışmasında dereceye girecek hattatlara toplam 108 bin YTL para ödülü dağıtacak.

 

Yarışmanın konusu yardımseverlik

Hat yarışmasının konusu yardımseverlik olarak belirlenmiş. 1 Nisan 2008 tarihine kadar yarışmaya eser gönderilebilecek. Sekreterliğini Albaraka Türk Katılım Bankası'nın deruhte edeceği hat yarışmasının şartnamesinde Türkiye dışından hat sevdalılarının katılımıyla ilgili herhangi bir not yer almamakla birlikte İslâm ülkelerinden katılımcılar beklendiğini web sitesine eklenen Arapça yarışma şartnamesinden anlıyoruz.  

 

Jüride genç isimler yer alıyor

Bankanın, bir önceki hat yarışmasının jüri heyetinde yer alan isimlerden sadece Prof. Dr. Uğur Derman yerine korumuş. Hüseyin Kutlu, Fuat Başar ve Hasan Çelebi gibi hat sanatının duayenlerinin yerine bu kez milletlerarası hat yarışmalarında birincilik ödülü alan genç hattatlara yer verilmiş. Hat sanatının bilirkişisi Prof. Derman'a jüride Davut Bektaş ve Mehmet Özçay eşlik edecek. Yarışmada, birinci yarışmanın aksine yedek üyelik tesis edilerek Hattat Mehmet Özçay'ın kardeşi Hattat Osman Özçay bu göreve getirilmiş.

 

Yarışma için web sitesi kurulmuş

Yarışma sekreterliği, yarışma adaylarına rehberlik etmek üzere www.albarakaturkhat.com web sitesini inşa etmiş. Web sitesinde yarışmayla süreciyle ilgili tüm detaylar mevcut. Hat yarışması dalları da net olarak belirlemiş. Hattatlar aşağıdaki esaslar çerçevesinde yarışmaya eser verebilecek.

 

Celi sülüs

Kalem ağzı 6 mm'den az olmayacaktır. Levhalar 40x60 cm'den küçük, 50x70 cm'den

büyük olmayacaktır. Bu iki ebad arasında katılımcı, herhangi bir ebadı yatay veya

dikey olarak istediği biçimde (kare, dikdörtgen, daire, beyzi veya serbest istif) kullanabilir. Birincilik ödülü 12.000 YTL.

 

Sülüs

Kalem ağzı 2 mm'den az olmayacaktır. Levhalar, 40x60 cm'den küçük, 50x70 cm'den

büyük olmayacaktır. Katılımcı, bu iki ölçü arasında herhangi bir ölçüyü kullanmakta

serbesttir. Satır adedi beşten az olmayacaktır. Birincilik ödülü 12.000 YTL.

 

Sülüs-nesih

Sülüs kalem ağzı 2 mm'den, nesih kalem ağzı 0.75 mm'den az olmayacaktır. Levha ölçüleri 35x50 cm'den küçük, 50x70'den büyük olmayacaktır. Katılımcı, bu iki ölçü arasında herhangi bir olcuyu kullanmakta serbesttir. Sülüsler üç satırdan az, nesihler altı satırdan az olmayacaktır. Birincilik ödülü 12.000 YTL.

 

Celi ta'lik

Kalem ağzı 8 mm'den az olmayacaktır. Levha ölçüleri 40x60 cm'den küçük, 50x70

cm'den büyük olmayacaktır. Katılımcı, bu iki ölçü arasında herhangi bir ölçüyü kullanmakta serbesttir. Satır adedi ikiden az olmayacaktır. Birincilik ödülü 9.000 YTL.

 

Celi divani

Kalem ağzı 5 mm'den az olmayacaktır. Levha ölçüleri 40x60 cm'den küçük, 50x70

cm'den büyük olmayacaktır. Katılımcı, bu iki ölçü arasında herhangi bir ölçüyü kullanmakta serbesttir. Birincilik ödülü 7.000 YTL.

 

Sülüs ve nesih dallarının ödülleri daha yüksek

Albaraka Türk'ün yarışmasında hat nevileri arasında ödül oranlarında farklılıklar var. Celi ta'lik ve celi divani alanlarında birincilik ödüllerine sülüs ve nesih dallarına nazaran daha düşük başarı ödülleri takdir edildiğini görüyoruz. Bununla birlikte ilk yarışmanın seçme eserlerini bir araya getiren Mutlak Güzel'i Arayış serlevhalı kataloğun kapağında celi ta'lik bir istifin; yarışma için hazırlanan web sitesinde de celi divani bir yazının yer aldığı hususu da dikkat çeken diğer bir husus...

 

Yarışmaya katılan hattatlara başarılar

Dünya Bülteni olarak Albaraka Türk'ü geleneksel sanatlarımıza verdiği destek için kutlarken; yarışmaya katılacak olan tüm hattatlarımıza başarılar diliyoruz.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?