Cizvitlerden Kilise'ye tecavüz eleştirisi

Kilise Günlerinde tecavüzün tartışıldığı programa kurbanlar çağrılmayınca eleştirileri Cizvitlerin temsilcisi gerçekleştirdi.

Cizvitlerden Kilise'ye tecavüz eleştirisi

 

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni - Almanya

Münih’te devam etmekte olan Kilise Günleri’nde tecavüz skandalları hakkında düzenlenen programa kurbanlar çağrılmadı. Tecavüz kurbanlarının biraraya gelerek oluşturduğu bir grup toplantıya müdahale etti. Konu hakkında konuşanların çoğu Kilise'yi yoğun bir şekilde eleştirdi en sert eleştiriler ise Cizvitlerin temsilcilerinden geldi.

Tecavüz mağdurlarından oluşan grubun temsilcisi, tartışma programı sırasında bağırarak konuşmacıları rahatsız etti. Daha önce de bir grup salonda, sahneye yakın mesafede, yerlere tecavüz kurbanlarının resimlerini dizerek eylem yaptı. Kilise görevlileri derhal bu resimleri topladılar. Yaklaşık altı bin kişinin katıldığı tartışma programında hararetli konuşmalar yapıldı. Zaman zaman, tartışma programına katılan Katolik Kilise’nin tecavüz olaylarıyla ilgili yetkilisi olarak atanan Piskopos Stephan Ackermann’a doğrudan sert eleştiriler yapıldı.

Tartışma sırasında Katolik Kilisesine bağlı Cizvit tarikatı rahibi Klaus Mertes ve Cizvit tarikatının Berlin’deki okul müdürü, ilahiyatçı ve psikolog Wunibald Müller, Katolik Kilise’de kadınların da rahib olması gerektiğini ve rahiplere evlenme yasağının kaldırılması gerektiğini söylediler ve dinleyicilerden büyük alkış aldılar. Ayrıca Kilise kurumunu alışılmışın dışında sert bir dille eleştirdiler.

Cizvit tarikatı rahipleri, şimdiye kadar Kilise’de din adamlarını kutsallaştıran şahıs kültü çalışması yapılarak tecavüzlere dolaylı teşvik yapıldığını, olaylar hakkında açık bir şekilde konuşulmadığını, konuşmak isteyenlerin disiplin soruşturması ile tehdit edilerek Kilise’ye sadık olmadıkları suçlamaları yapıldığını belirttiler.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 13:26
banner53
YORUM EKLE

banner39