banner39

Clinton: ABD Kürtleri korumalı

Bill Clinton, Amerika'nın Kuzey Irak'taki Kürtleri koruması gerektiği ve olası Türkiye müdahalesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

Arşiv 16.04.2007, 11:34 16.04.2007, 11:34
Clinton: ABD Kürtleri korumalı

ABD eski Başkanı Bill Clinton, ABD yönetiminin Irak Kürtlerini dış saldırılara karşı koruması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesine "Amerika izin vermemelidir" dedi. Clinton, Türkiye'nin Irak'a girmesi, "bölgeye felaket getireceği"ni de öne sürdü.

Londra'da Arapça yayımlanan Şark El-Awsat gezetesine demeç veren Amerika eski Başkanı Clinton, "Amerika, Irak'taki güçlerini Kürdistan'a ve Kürdistan'a yakın bölgelerde konuşlandırmalıdır" şeklinde konuştu. Clinton, Kürt bölgesine konuşlandırılacak ABD güçlerinin Türkiye'nin bölgeye girmesini engelleyeceğini ve Kürtleri yabancı güçlerden korumasında etkili olacağını savundu.

Iraklı Kürt sitelerince yansıtılan açıklamalarda Clinton, "Türkiye her ne kadar geçmişten beri müttefikimiz olsa da Türkiye'nin Irak topraklarına girmesine izin verilmemelidir. Türkiye'nin Irak'a girmesi, bölgeye felaket getirir" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?