banner15

Clinton, İndiana'yı çok az farkla kazandı

Siyasi gözlemciler, Clinton'un başkan adaylığını kazanmasını artık çok düşük görüyor.

Clinton, İndiana'yı çok az farkla kazandı

ABD'de Demokrat Parti'nin North Carolina ve Indiana eyaletlerinde yaptığı son ön seçimlerde beklediğini elde edemeyen Hillary Clinton'ın, Indiana'yı çok az farkla kazanmasına karşın, artık Demokrat Parti'nin başkan adaylığını elde etmesi ihtimalinin çok azaldığı yorumları yapılıyor.

Barack Obama, sonuçları daha önce belli olan North Carolina'daki ön seçimi, yüzde 42'ye karşı yüzde 56 oyla açık farkla kazanmıştı.

Indiana'da ise bir bölgede sayım işleminin çok uzaması yüzünden eyaletin kesin sonucunun alınması gecikti. Sonunda, Hillary'nin bu eyalette birkaç bin oyla galip geldiği açıklandı.

Ancak Hillary Clinton'ın, Indiana'yı kazanmasına karşılık, ön seçimlerin sonuna çok yaklaşıldığı bu ortamda, delege sayısı bakımından çok gerisinde kaldığı Obama'ya artık yetişmesinin mucizelere kaldığına işaret edildi.

Başkan George Bush'un 2000 ve 2004 seçim zaferlerinin mimarı sayılan eski politika danışmanı Karl Rove, Fox News televizyonundaki değerlendirmesinde, Obama'nın Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantilemeye çok yaklaştığını söyledi.

MSNBC televizyonunun analiz direktörü Chuck Todd da çeşitli ihtimallere ilişkin ayrıntılı hesaplar üzerinde yaptığı değerlendirmede, Clinton'ın geriye kalan ön seçimler sonrasında delege sayısı açısından Obama'ya yetişmesinin imkanı olmadığını anlattı.

North Carolina'daki zaferinin ardından taraftarlarına hitap eden Obama, partisinin başkan adaylığını elde etmeye çok yaklaştığını söyledi.

Rakibi Hillary Clinton'ı eleştirmekten özenle kaçınan Obama, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı senatör John McCain'e özellikle yüklendi.

Clinton ise yandaşlarına hitaben konuşmasında, yarışa devam etmekte kararlı olduğunu vurgulayarak, "daha gidecek çok yolumuz var" dedi.

İç politika uzmanları, Clinton'ın Indiana'daki ön seçime favori olarak girdiğine işaret ederek, çok az farkla elde ettiği galibiyetin Hillary için başarısızlık olduğunu dile getirdi. Obama'nın Indiana'dan daha büyük bir eyalet olan North Carolina'daki zaferinin de Clinton'ın durumunu zorlaştırdığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35