Clinton'dan İran ve Suriye'ye tehdit

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin İsrail'i koruyacağını söyledi, İran ve Suriye'yi 'uyardı'

Clinton'dan İran ve Suriye'ye tehdit

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran ve Suriye'ye, "İsrail'e yönelik tehditlerle ilgili" olarak sert uyarılarda bulundu.

Bakan Clinton'un yapacağı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından basına dağıtılan konuşma metnine göre, "ABD'nin İsrail'in güvenliğini sağlama taahhüdünün sarsılmaz durumda olduğunu" kaydeden Clinton, İran ve Suriye'nin "İsrail'e yönelik tehditlerinin sonuçlarını anlamaları gerektiğini" belirtiyor.

Konuşmada, "roketler dahil, giderek daha gelişmiş silahların ve İsrail karşıtı militanların Lübnan'ın güneyine ve Gazze Şeridi'ne sokulmasının, Orta Doğu'da yeni bir çatışmayı ateşleyeceği" iddia edildi.

İsrail'in Kudüs'teki yeni inşaat izinleri nedeniyle İsrail-ABD ilişkileri geçen ay gerilmiş, daha sonra İsrail, bu inşaatları durdurmuştu. Clinton'un konuşmasında, ABD'nin İsrail-Filistin barışına katkıda bulunmaya kararlı olduğunu ve taraflar arasındaki dolaylı görüşmelerin yeniden başlatılması umudunu da koruduğunu ifade ediyor.

Ahmedinejad'ın ABD ziyareti

Öte yandan, Clinton, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın New York’ta yapılacak BM Nükleer Silahsızlanma Anlaşması Konferansı’na müdahalede bulunamayacağını söyledi.

Clinton İran liderinin toplantıya neden katılmak istediğini de anlamadığını belirtti. Clinton ‘ Ahmedinejad toplantıya gelip İran’ın anlaşmanın gerekliliklerini yerine getireceğini söylerse bunu herkes memnuniyetle karşılar’ diye konuştu.

Clinton İran cumhurbaşkanının toplantının konusunu değiştirmeye çalışması halinde başarısız olacağını da savundu.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 12:43
banner53
YORUM EKLE

banner39