banner39

Clinton'ı bıraktı, Obama'ya destek verdi

Bill Clinton'ın başkan adaylığı kampanyasının yöneticisi David Wilhelm, Barack Obama'yı desteklediğini açıkladı.

Arşiv 15.02.2008, 11:15 15.02.2008, 11:17
Clinton'ı bıraktı, Obama'ya destek verdi


Son 8 önseçimin sekizini de kazanarak adaylık yolunda büyük bir ivme kazanan Barack Obama, önceki gün sembolik değeri yüksek bir destekle moral tazeledi.

Bill Clinton'ın 1992 yılında başkan adaylığı kampanyasının yöneticiliğini yapan Ohio'lu etkili politik danışman David Wilhelm, adaylık yarışında Barack Obama'yı desteklediğini bildirdi.

Kendisi de süper delege olan Wilhelm, Clinton'ın süper delege avantajının da değişmekte olduğunu iddia ederek, kendisinin de süper delegeleri ikna etmek için çalışma yapacağını duyurdu. Süper delegelerin, Demokrat Parti seçmenlerinin seçeceği adayı görmezden geleceğine inanmadığını söyleyen Wilhelm, "Aksi durum, Demokrat Parti açısından başkanlık seçiminde açıklanamaz bir zaafiyet oluşturacak" dedi.

Obama'nın kampanya yöneticisi David Plouffe ise, kalan eyaletlerde, Hillary Clinton'ın Obama'yı delege sayısında geçme ihtimalinin oldukça az olduğunu ileri sürdü. Plouffe, bunun sadece Clinton'ın Teksas ve Ohio'da Obama'nın iki katı fazla oy almasıyla mümkün olabileceğini kaydederek, "Bunun mümkün olduğunu gösteren bir işaret görmüyoruz" dedi.

Bu arada, Demokrat Parti'deki yarışın artık "önde gelen adayı" statüsü kazanan Obama ise, Wisconsin eyaletindeki Generals Motor fabrikasında, kapsamlı ekonomi planını açıkladı. Ekonomi planında, mortgage mağdurlarına yardım, orta sınıfa vergi indirimi, sağlık sistemi reformu, 60 milyar dolarlık küçük yatırım teşviği, 150 milyar dolarlık çevre dostu enerji yatırımı gibi unsurlar yer alıyor.

Obama burada yaptığı konuşmada, Amerika'nın pek çok sorununun Washington'da başarısız ve vizyonsuz liderlikten kaynaklandığını savunarak, "Hillary Clinton ve John McCain gibi politikacıların, asla yetki verilmemesi gereken Irak Savaşına yetki oyu verdiği Washington" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?