banner39

'Çoban Kız' için kimseden ses çıkmıyor

Diyarbakır'da nerden geldiği bilinmeyen bir havanla öldürülen 14 yaşındaki çoban kız için kimseden ses çıkmıyor.

Arşiv 01.10.2009, 16:59 01.10.2009, 16:59
'Çoban Kız' için kimseden ses çıkmıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Feci olayda suskunluk ve ilgisizlik hâlâ sürüyor. Saliha Önkol, havan mermisiyle ölen Ceylan'ı için öfkeli: Kopan parçalarını eteğimde toplayıp taşıdım. Bundan öte ne olabilir ki.

Taraf'ın haberine göre Diyarbakır Lice'de üç gün önce askerî birlikten atıldığı öne sürülen havan mermisinin paramparça ettiği 14 yaşındaki Ceylan Önkol'la ilgili soruşturma nihayet başlatıldı. Ancak minik kızın cenaze törenine tek bir yetkili bile katılmadı. DTP'li Tuğluk, Kışanak ve Demirtaş buna isyan etti. Aysel Tuğluk, olayı şöyle anlattı: Kız, annesine 'Makarna yap' deyip dışarı çıkıyor. Kadın, beş dakika sonra çocuğunun parçalandığını görüyor. Ve parçaları eteğine koyup taşıyor. Bundan öte ne anlatılabilir? O anne barış sürecinde olduğumuza nasıl inanacak?

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde koyun otlatırken havan mermisiyle vurulan 14 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölümüyle ilgili ortaya çıkan ayrıntılar insanın kanını donduruyor. Patlama yerinde inceleme yapan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Lice'ye bağlı Şenlik köyünün Hambaz mezrasında "devlet eliyle bir cinayetin işlendiğini" söyledi. Tuğluk şöyle devam etti: "Savunmasız bir çocuk ve evine çok yakın bir mesafe. Ailesinin ve diğer insanlarının ölmemesi tamamen tesadüf. Ailenin feryadı çok ciddi. Düşünün ki bir kız çocuğu annesine 'Makarna yap' diyor, dışarı çıkıyor. Beş dakika sonra o anne, çocuğunun iç organlarının oraya buraya savrulduğunu görüyor. Ve bu parçaları eteğine koyarak taşıyor. Bundan öte ne anlatılabilir."

Olayın çocuk ölümleri açısından ilk olmadığını söyleyen Tuğluk, "Hiçbir şekilde izah edilemez. Zaman, zaman af tartışması oluyor ya, gerçekten bu insanlar affedecek mi devleti. Elinde silahı olmayan çocuklar öldürülüyor. Bu manzaralar 'açılım' denen bir dönemde yaşanıyor. O anneye barış sürecinde olduğumuzu nasıl izah edeceğiz. Devlet bu ve bundan önce işlenen cinayetlerle ilgili özeleştiri vermeli. Barış böyle sağlanır" dedi.

ÜÇ GÜN SONRA İNCELEME

Bu arada olayla ilgili inceleme küçük Ceylan'ın ölümünün üzerinden üç gün geçtikten sonra başlatıldı. Görgü tanığı bir çocuğun da ifadesinin alındığı belirtildi.

Lice'nin Yayla köyü muhtarı Abdulsamet Gencioğlu, dün dört helikopterin Hambaz mezrasına indiğini ve askerî yetkililerin incelemelere başladığını söyledi. Gencioğlu, her gün binlerce kişinin yas evini ziyaret ettiğini, ancak bugüne kadar tek devlet yetkilisinin bile aileyle görüşmediğini söyledi.

BİLGİ VERMEDİ

Lice Savcısı Mustafa Kamil Çorak da dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdikleri ve soruşturmanın gizli olduğu gerekçesiyle gazetecilere herhangi bir bilgi vermedi.

'SAVCI SUÇ İŞLEDİ'

Olayın gerçekleştiği Şenlik köyüne giderek incelemelerde bulunan heyette yer alan DTP'li vekillerden Gültan Kışanak, patlayıcı cinsinin failleri ele verecek tek delil olması nedeniyle savcının can güvenliği bahane edilerek olay yerinde inceleme yapmasının engellendiğini iddia etti. Küçük Ceylan'ın yakınları ve köylülerin anlatımlarına göre, mezranın görüş mesafesinde olan Tapantepe jandarma taburundan tek atış yapıldığını belirten Kışanak, "Tapantepe taburunun ilerisinde yayla karakolu ve çevresinde Ambarlı karakolu var. Mezrayı karakollar yarım ay biçiminde çeviriyor. Askerin, polisin gidemediği bir alan değildir. Savcının, can güvenliği nedeniyle gidememesi tamamen bir bahanedir. Tamamen delilleri karartmaya, suçluları ortaya çıkarmamak için uydurulmuş bir güvenlik bahanesidir. Savcı suç işlemiştir" dedi.

DTP Milletvekili Selahattin Demirtaş ise olayı Meclis'e taşıyacaklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?