banner15

Coca Cola yeniden Afganistan'da

Afganistan'da on yıl önce bombardımanla yerle bir olan Coca Cola fabrikası yeniden açılıyor.

Coca Cola yeniden Afganistan'da

Kabil'in Bagrami sanayi bölgesinde 60 bin metre karelik bir alana kurulan fabrikanın 25 milyon dolara mâl olduğu bildirildi. Tesisin açılışını yapan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai bu tesisin, Afganistan'ın ekonomik büyümesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Ancak pekçok Afganistan vatandaşı bu görüşe katılmıyor. Babası bombalanan Coca Cola fabrikasında çalışan Cuma Gül, "Afganistan'ın yatırıma ihtiyacı var, meşrubat üretmeye değil. Para hastanelere, şiddetin durdurulmasına harcanmalı" dedi. Eski fabrikanın yıkıntıları arasında yaşayan Gül, "Akar suyumuz yok, elektriğimiz yok, temizliğimiz yok. Hastane ve güvenlik, 25 milyon dolarlık meşrubat fabrikasından daha önemli" dedi. Karzai yönetimi, bu fabrikanın diğer yabancı yatırımlara örnek olacağını umsa da, gözlemciler, bu yeni fabrikanın Taleban savaşçıları için kolay bir hedef oluşturacağını belirtiyorlar.

Yeni tesisin sahibi, Dubaî'de yaşayan Afgan vatandaşı Habibullah Gülzar, tehlikelerin farkında olduklarını belirtiyor ancak yine de "geleceği parlak" gördüğünü söylüyor. Yeni tesis, yılda 24 Coca Cola şişesi taşıyan 15 milyon kasa meşrubat üretme kapasitesine sahip. Tesiste Coca Cola'nın en çok satan üç ürünü, Coca Cola, Fanta ve Sprite üretilecek.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48