Coca-Cola'dan karşı 'fetva' atağı

El Ezher'in Coca-Cola ve Pepsi açıklamasının ardından, iki firma da alternatif fetva arayışına girişti.

Coca-Cola'dan karşı 'fetva' atağı

Coca-Cola ve Pepsi'ye karşı Hindistan'da başlayan yasaklama kararları özellikle İslam dünyasında büyük yankı uyandırırken, bu firmalar da değişik yollara başvurarak, bulundukları ülkelerde pazar paylarını yerli cola firmalarına kaptırmamak için "düşmanın silahıyla" karşılık vermeye başladılar. El Ezher'in Coca-Cola ve Pepsi'nin haram olduğunu açıklamasının ardından, her iki firma da alternatif fetva arayışına girişti. Pepsi, gıda maddelerinin helal olup olmadığını denetleyen ve bu amaçla bazı Avrupa ülkelerinde büroları olan, ancak resmi hüviyeti bulunmayan İslamic Food Council of Europe adlı kuruluştan alınan "helaldir" sertifikasını bayilerine ve Pepsi satan marketlere dağıtıyor.

Pepsi ve Coca-Cola satmak istemediğini bildiren Ankara-Keçiören'deki bir market sahibine Pepsi yetkilileri gelerek bu sertifikarı verdiler ve ürettikleri meşrubatın içeriğinde ve üretim aşamasında gayri İslami hiç bir unsurun yer almadığını ileri sürerek, bunu İslamic Food Council of Europe adlı kuruluştan da tescil ettirdiklerini öne sürdüler.

"Pepsi için ayet hadis okudular"

Marketinde Pepsi ve Coca-Cola dahil pek çok colalı içeceği sattığını söyleyen market sahibi, El Ezher'den çıkan karar üzerine Pepsi ve Coca-Cola'yı satmama kararı aldığını, ancak özellikle Pepsi yetkililerinin bu konuda çok duyarlı davranarak marketine kadar gelip kendisine İslami kurallarına göre helal ve haramları anlatıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bana bir kaç saat boyunca İslam'a göre haramlar ve helalleri anlattılar, ayetler ve hadisler okuyarak, İslami ticaret kurallarından bahsettiler. El Ezher'in bir yanlış anlama sonucu o kararı aldığını ve daha detaylı laboratuar araştırmaları sonucu bu kararından vazgeçeceğini söylediler. Benim de kafam karıştı, şimdi bu ürünleri satıp satmama konusunda kararsızım." Market sahibi, Pepsi yetkililerinin bu iş için özel eğitim aldıklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Sertifika Ezher'in fetvasından önce alınmış

Malezyalı ve Endonezyalı Müslümanların ağırlıkta olduğu Islamic Food Council of Europe'nin Pepsi için verdiği "helaldir" sertifikası 31 Mayıs 2006 tarihini taşıyor. Oysa Mısır'da İslam dünyasınca muteber kabul edilen El Ezher Üniversitesi Pepsi ve Coca-Cola'nın içilmemesi gerektiği yönündeki görüşünü geçtiğimiz hafta açıkladı. Adı geçen kuruluşun El Ezher'in bu görüşünden sonra da Pepsi'ye verilen helal sertifikasını gözden geçirip geçirmeyeceği henüz bilinmiyor.
Pepsi'nin Türkiye'de bu sertifikaları bayilerine ve Pepsi satan marketlere göndermesi, Hindistin'da başlayan sürecin giderek İslam dünyasını da içine alarak geliştiğini ve firmalar için çok ciddi sıkıntılar meydana getirdiğini ortaya koydu.

Ezher'e göre içinde domuzdan mamül meddeler bulunuyor

Mısır'da İslam Dünyasının en etkin eğitim kurumlarından biri olan El Ezher, CocaCola ve Pepsi'nin haram olduğunu açıkladı. El Ezher üniversitesine bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca Cola ve Pepsi'nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi'yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor durumlarda "Zarûretler haramı mübâh kılar" kaidesi gereğince domuz, içki ve ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi.

Yasak yayılıyor

Coca Cola ve Pepsi Hindistan'da içinde zehirli bulunduğu gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklandı. Letonya hükümeti de, koku, tatlandırıcı ve kafein içeren ve aralarında Coca Cola ve Pepsi Cola'nın da bulunduğu yiyecek ve içeceklerin okullarda satışını yasakladı. Letonya'nın adından İngiltere'deki bir üniversitede 'içinde zararlı madde olduğu ve insan sağlığına zarar verdiği' gerekçesiyle satışı yasaklanan Coca Cola ve Pepsi'ye Türkiye'den ilk yasak, sivil toplumdan geldi. Sahibi olduğu markalaşmış 'Myshowland' olan adını 'İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi' olarak değiştirerek herkese örnek olan Mustafa Özbey, adı geçen ürünlerle ilgili gelişmeler üzerine gösteri merkezinde Coca Cola ve Pepsi satışını yasakladı. 'Türk halkının sağlığının en az Letonyalı veya Hintliler kadar değerli' olduğunu vurgulayan Özbey, eylül ayında başlayacakları yeni sezonda gösteri merkezinin hiçbir yerinde Coca Cola ve Pepsi satılmayacağını açıkladı.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39